Patrně poslední Obamova cesta ve funkci začíná v Řecku

Americký prezident Barack Obama dnes navštíví Řecko, kde se odpoledne setká s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem a premiérem Alexisem Tsiprasem. Řecko je první zastávka při zřejmě poslední zahraniční cestě Obamy ve funkci, během níž končící šéf Bílého domu navštíví ještě Německo a Peru.

Obama má s řeckými představiteli hovořit o vývoji uprchlické krize a chystá se vyjádřit podporu tvrdým řeckým ekonomickým reformám, jejichž cílem je obnovit hospodářství předlužené země. Už před cestou prohlásil, že podporuje umazání části řeckého zahraničního dluhu. „Pevně věřím tomu, že aby byly reformy udržitelné, musejí mít lidé naději,“ řekl Obama listu Kathimerini.

Kvůli Obamově návštěvě se v Řecku očekávají demonstrace. Ty organizují levicové skupiny a odbory. I proto budou pobyt amerického prezidenta v zemi provázet přísná bezpečnostní opatření, při nichž budou celé oblasti uzavřeny policií a budou tam zakázány jakékoliv protestní akce. Obamu doprovází mimo jiné 300 příslušníků ochranky.

Ve středu Obama odletí do Německa, kde se setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim, britskou premiérkou Theresou Mayovou a španělským premiérem Marianem Rajoyem.

V pátek americký prezident odletí do Peru na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), kde se setká mimo jiné s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Newsletter