Podíl volných průmyslových ploch je nejnižší za posledních 10 let

Podíl volných průmyslových a skladových ploch v ČR na konci 1. čtvrtletí klesl na 4,2 procenta, což je nejnižší úroveň za posledních deset let. Nejvyšší dosahované nájemné činilo 4,25 eura (zhruba 115 Kč) na metr čtvereční za měsíc. V tuzemsku je nyní celkem 5,78 milionu metrů čtverečních průmyslových a skladových ploch. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Jones Lang LaSalle (JLL).

Nulová neobsazenost je ve Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Zlínském kraji. Pod celorepublikovým průměrem jsou také Ústecký a Plzeňský kraj, Vysočina a Praha. Naopak nejvyšší podíl neobsazených ploch je v Jihomoravském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Z celkové plochy 5,78 milionu metrů čtverečních průmyslových a skladových ploch jich 40 procent připadá na Prahu. Následují Plzeň (15,3 pct) a Brno (14,9 pct). „V současné době je ve výstavbě 271.200 metrů čtverečních, díky kterým český trh ve druhé polovině roku překročí šestimilionovou hranici,“ uvedl vedoucí oddělení industriálních nemovitostí JLL Harry Bannatyne. Aktuálně se podle něj nová výstavba koncentruje hlavně na Prahu-západ, Plzeňsko a Karlovarsko. Mezi největší projekty ve výstavbě patří Mountpark v Plzni, P3 Park u Zdib u Prahy a Panattoni Park Prague u pražského letiště.

V prvním čtvrtletí stavební firmy dokončily celkem 84.300 metrů čtverečních nových skladových a průmyslových prostor v deseti projektech. Meziročně je to o 112 procent více. K největším dokončeným projektům patřily Prologis Park Jirny pro společnost Globus, CTPark Kvasiny pro jednoho z dodavatelů Škoda Auto a CTPark Modřice pro firmu Megatech Industries Hlinsko.

„Strategická lokalita v centru Evropy, rozvinutá infrastruktura a kvalifikovaná pracovní síla v kombinaci s kvalitními developerskými projekty staví Českou republiku i nadále do pozice jedné z hnacích sil regionu,“ dodal Bannatyne.

Newsletter