Polsko dostalo první LNG z Kataru, chce snížit závislost na Rusku

Polsko dnes obdrželo první dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) z Kataru. Do baltského přístavu Svinoústí na severozápadě země ji po 21 dnech cesty dopravil tanker pro přepravu LNG Al Nuaman, napsala agentura AP. Polsku, které usiluje o diverzifikaci zdrojů energií, by to mohlo pomoci snížit závislost na Rusku.

Plyn bude sloužit ke zprovoznění tamního prvního polského terminálu na LNG. Terminál, který je největším v Baltském moři a jedním z největších v Evropě, by měl být po měsících odkladů plně akceschopný v polovině příštího roku.

„Do Polska byl poprvé dodán plyn z Blízkého východu,“ uvedl podle agentury AFP během slavnostní ceremonie ve Svinoústí náměstek polského ministra financí Henryk Baranowski. Až bude zprovoznění terminálu dokončeno, bude Polsko moci dovážet LNG „prakticky odkudkoli na světě“, uvedl také.

Ministr mořského hospodářství Marek Gróbarczyk řekl, že Polsko díky terminálu získá „mnohem lepší postavení“ ve vyjednáváních s ruským plynárenským gigantem Gazprom. „Toto je skutečná diverzifikace plynových dodávek ve východní a střední Evropě,“ dodal podle agentury AFP Gróbarczyk.

Newsletter