Prosincový PMI signalizuje největší růst výrobního sektoru od února 2011

AKTUALIZOVÁNO – Výsledky prosincového průzkumu ukázaly, že provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru se výrazně zlepšily a růst byl největší od února 2011. Expanzi podpořil robustní nárůst objemů výroby (nejvyšší od dubna 2011) a nových zakázek (nejvyšší od ledna 2011). Prudší a rychlejší růst exportního prodeje navíc svědčil i o větší poptávce od zahraničních klientů.

„Podle výsledků prosincového průzkumu český výrobní sektor vykázal výrazný růst, přičemž PMI dosáhl nejvyšší hodnoty od února 2011. Rychlý růst objemů nových zakázek a výroby, nejvyšší za více než šest a půl roku, podpořil celkový růst a svědčil o pevném zakončení roku 2017,“ uvedla Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit a autorka zpravodaje.

. Aktuální prudká expanze objemů zakázek zvýšila požadavky na výrobu a dále zatížila kapacity, což vedlo k nejrychlejšímu nahromadění nedodělků za téměř sedm let. Objemy rozpracovanosti vzrostly i přes vysoké tempo náborů. S pozitivním zakončením čtvrtého čtvrtletí zůstala i důvěra robustní a optimismus dosáhl maxima za osm měsíců. Pozitivní sentiment hlášení z průzkumu spojovala mimo jiné také s plánovanými investicemi do nových technologií.“

S vyššími objemy zakázek vzrostly také požadavky na kapacity a nedodělky se hromadily větším tempem. Inflační tlaky mezitím polevily druhý měsíc v řadě. Celková podnikatelská důvěra vzrostla a byla nejvyšší za osm měsíců.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Aktuální hodnota PMI se zvýšila z listopadových 58,7 bodu na 59,8, čímž signalizovala nejrobustnější růst českého výrobního sektoru za více než šest a půl roku a pevné zakončení posledního čtvrtletí roku 2017.

Objemy výroby se v prosinci stále zvyšovaly výrazným tempem a aktuální růst byl přitom nejrychlejší od dubna 2011. Podle hlášení z průzkumu k tomu přispěla výraznější poptávka od domácí i zahraniční klientely. Spolu se získáváním nových zákazníků se výrobcům zvýšila i poptávka.

Nové zakázky v prosinci vzrostly prudce a nejrychleji za bezmála sedm let. Účastníci průzkumu zvýšení spojovali také s větší poptávkou od zahraničních klientů – objemy exportu vzrostly prudce a rychleji než v předchozím měsíci.

Větší objemy nových zakázek rovněž vedly ke zvýšení nedodělků. Rozpracovanost vzrostla nejrychleji od ledna 2011, protože firmy měly co dělat, aby se přizpůsobily větším výrobním požadavkům. Ve snaze rozšířit kapacity zvýšily i nábory pracovníků, a zaměstnanost tak v prosinci vzrostla rychleji.

Newsletter