Rafinerie Slovnaft investuje do petrochemie půl miliardy dolarů

Slovenská rafinerie Slovnaft plánuje do roku 2020 investovat půl miliardy dolarů (12,5 miliardy Kč) do rozvoje své petrochemické divize. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Slovnaftu Oszkár Világi.

Detaily o plánovaných investicích Slovnaftu, který patří do maďarské skupiny MOL, Világi neuvedl. Řekl ale, že očekává pokles poptávky po pohonných hmotách a že rafinerie by při stejném objemu zpracované ropy mohla vyrábět více produktů.

Slovnaft loni otevřel novou jednotku na výrobu nízkohustotního polyetylenu, do které včetně přidružených součástí investoval více než 300 milionů eur (přes 8,1 miliardy Kč). Nízkohustotní polyetylen je základem pro výrobu například potravinářských a zemědělských folií, hraček, medicínských a hygienických pomůcek, jakož i materiálů používaných ve stavebnictví a v automobilovém průmyslu.

Skupina MOL, která také provozuje čerpací stanice v České republice, minulý týden oznámila, že na investice v souvislosti se svou novou dlouhodobou strategií vyčlenila na příštích pět let dvě miliardy dolarů. Zároveň si naplánovala zvýšit do roku 2030 podíl jiných výrobků než motorových paliv na své produkci na více než polovinu ze současných méně 30 procent.

Newsletter