Rousseffová se hájí před brazilským Senátem, ten ji nejspíš odvolá

Dočasně odvolaná brazilská prezidentka Dilma Rousseffová dnes přednesla svou obhajovací řeč před Senátem. Řekla, že nespáchala zločin a má čisté svědomí. Rousseffová je viněna z manipulací se státním rozpočtem. Druhá parlamentní komora Senát o jejím odvolání definitivně rozhodne již v úterý či ve středu. Odvolání Rousseffové je podle agentury AFP pravděpodobné.

„Vím, že budu souzena, ale mé svědomí je čisté. Nespáchala jsem zločin, řekla Rousseffová podle agentury AP s tím, že vždy dodržovala ústavu a dělala to nejlepší pro svou zemi. „Nemohu si pomoct, ale cítím hořkost nespravedlnosti,“ dodala na adresu svých žalobců v rámci zhruba 30 minutové obhajoby.

Rousseffovou podle agentury AFP doprovázel její spojenec, exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, známý levicový zpěvák Chico Buarque a skupina bývalých ministrů. Několik stovek jejích stoupenců podpořilo Rousseffovou demonstrací před brazilským parlamentem.

Senát v květnu Rousseffovou dočasně zbavil funkce. Politička je podezřelá z porušení rozpočtových pravidel s cílem zakrýt deficit veřejných financí. Pokud Senát v nejbližších dnech nejméně třípětinovou většinou svých členů odvolá Rousseffovou definitivně, její mandát dokončí úřadující prezident Michel Temer. Většina senátorů podporuje definitivní odvolání Rousseffové, napsala agentura AFP.

Rousseffová letos v březnu čelila statisícovým demonstracím požadujícím její odchod i kvůli údajné roli v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras. Opozice tvrdí, že část z úplatků sloužila k financování předvolební kampaně Rousseffové.

Newsletter