Skandál v obří švédské investiční firmě stál místo generálního ředitele

Akcionáři švédské investiční firmy Industrivärden rozhodli o propuštění generálního ředitele Anderse Nyréna kvůli skandálu s firemními výdaji. Industrivärden je jednou z největších švédských holdingových firem a mimo jiné kontroluje společnosti Volvo, Sandvik, Handeslbanken a Ericsson. Skandál již stál místo dva vysoké výkonné představitele.     

Nyrén měl být původně jmenován na valné hromadě 6. května předsedou správní rady. Tím se má nově stát jeden z předních akcionářů holdingu, finančník Fredrik Lundberg. Funkci generálního ředitele má převzít Bengt Kjell, dosavadní náměstek generálního ředitele.     

Holdingová firma se dostala v posledních letech pod palbu kritiky, protože akcie několika firem kontrolovaných holdingem vykazují horší výkon než celý akciový trh. Letos se pak objevil skandál v jedné z firem holdingu, výrobci hygienických produktů SCA, kvůli nadměrnému využívání firemního letadla k soukromým účelům. Kvůli skandálu odstoupil předseda správní rady Industrivärden Sverker Martin-Löf.     

Nyrén se měl stát jeho nástupcem, avšak ukázalo se, že jako člen správní rady SCA schvaloval používání firemního letadla. Propuštění Nyréna znamená, že také přijde o pozice ve správních radách některých firem kontrolovaných Industrivärden.     

Nadměrné utrácení firemních peněz přimělo letos v únoru k rezignaci také generálního ředitele SCA Jana Johanssona, napsala agentura Reuters.     

Dvě největší švédské holdingové firmy Industrivärden a nadace rodiny Wallenbergových dohromady kontrolují více než polovinu tržní kapitalizace akciové burzy ve Stockholmu, upozornil list Financial Times. Skandál odhalil spletitý systém křížového vlastnictví ve firmách, ve kterém výkonní představitelé firem sedí v několika správních radách a navzájem si schvalují své výdaje.

Newsletter