Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu ekonomiky Slovenska

Slovenská centrální banka (NBS) dnes zlepšila výhled růstu ekonomiky Slovenska na tento i příští rok. Vzhledem k zlevnění ropy zároveň snížila výhled tempa inflace. Vyplývá to z aktualizované prognózy, kterou NBS. 

Pro letošní rok NBS předpokládá růst hrubého domácího produktu Slovenska o 2,9 procenta, v příštím roce by ekonomika země měla tempo růstu zrychlit na 3,6 procenta. „Dynamika hrubého domácího produktu, po zohlednění prorůstového vlivu z domácí poptávky a později i z exportu, byla revidována směrem nahoru o 0,3 procentního bodu v obou letech,“ uvedla centrální banka.

NBS opětovně snížila výhled inflace, a to kvůli snížení světových cen ropy, které v uplynulém období spadly na dlouhodobá minima. Po loňském poklesu o 0,1 procenta by spotřebitelské ceny v zemi sestavené na základě národní metodiky měly letos stoupnout o 0,1 procenta, pro příští rok NBS odhaduje inflaci na 1,5 procenta. 

Slovenská centrální banka počítá také s pokračujícím poklesem míry nezaměstnanosti, která je od propuknutí globální ekonomické krize jedním z nejvážnějších problémů Slovenska. 

Newsletter