Dolar obrací do zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské výnosy smazaly část včerejšího nárůstu. Koruna dnes zpevnila díky nad konsensus trhu rychlejšímu růstu cen výrobců, stále se ale drží kolem 25,90 za euro.

Šnobr: Budeme bránit poškozování minoritních akcionářů ČEZ

Analytik J&T Banky a minoritní akcionář firmy ČEZ Michal Šnobr sdružuje několik málo akcionářů energetické společnosti ČEZ, kteří reálně drží více než jedno procento akcií firmy. Jejich cílem je bránit hodnotu firmy ČEZ, usilovat o to, aby nebyly poškozovány zájmy minoritních akcionářů a tuto pozici velmi razantně hlídat. Šnobr to dnes řekl serveru Roklen24 na Investičním fóru.

Šnobr uvedl, že sdružení akcionáři se tak podle nového zákona o obchodních korporacích, který platí od 1. ledna 2014, dostali do pozice kvalifikovaného akcionáře. Ten má právo svolávat mimořádné valné hromady, má právo dotazovat se dozorčí rady, aby prošetřila věci týkající se představenstva, má právo případně žalovat členy orgánů firmy za újmu, která vznikne. „V pozici kvalifikovaného akcionáře budeme mít dost nástrojů na to, abychom zabránili tomu, aby soukromý investor stavěl jaderné elektrárny,“ dodal.

„Je to velmi aktivní pozice, kterou dal právě zákon o obchodních korporacích, který, jak v posledních měsících zjišťuji, ještě pořád nevyšel pořádně ve známost. Ne všichni si uvědomují, jaké možnosti v tomto směru minoritním, respektive kvalifikovaným akcionářům, dal,“ poznamenal Šnobr.

„My jsme se s investory rozhodli tuto pozici vybudovat právě proto, že se nám zdá, že politická rétorika směřuje k tomu poškozovat minoritní akcionáře ČEZ. To je jakási odpověď, že pasivní rozhodně nebudeme. V budoucnu se dá očekávat, že svoláme mimořádné valné hromady. V ČEZ je věcí k řešení nepochybně hodně. Myslím, že to bude dokonce poprvé v historii,“ dodal energetický expert a analytik J&T Bank Michal Šnobr.

Newsletter