SP: Zvýšení prosincové nezaměstnanosti je jen sezonní výkyv

Zvýšení prosincové nezaměstnanosti považuje Svaz průmyslu a dopravy pouze za sezonní výkyv. Ekonomika je podle jeho viceprezidenta Jana Rafaje natolik rozběhnutá, že poptávka po lidech bude pokračovat i letos. Přestože se míra nezaměstnanosti loni v prosinci kvůli ukončení sezonních prací mírně zvýšila z listopadových 4,9 procenta na 5,2 procenta, firmy jsou nadále vystaveny trvalému problému nedostatku pracovníků, dodal.

„Kvůli nedostatku pracovní síly v Česku vítáme navýšení počtu uchazečů z Ukrajiny, kteří mohou u nás získat práci. Tuzemské firmy projevují enormní zájem. Jen za první týden letošního roku evidujeme na svazu novou poptávku na obsazení asi 60 pracovních míst,“ uvedl Rafaj. Zároveň upozornil na časovou náročnost celého procesu.

„Přestože firmy dostávají veškerou podporu na vyplňování dokumentů včetně doporučení na společnosti zabývající se vyhledávání vhodných uchazečů přímo na Ukrajině, v praxi proces od výběru po získání zaměstnanecké karty trvá pět až šest měsíců,“ podotkl. Připomněl proto potřebu zvýšit také počet úředníků, kteří zpracovávají žádosti o tyto karty. Jinak pozitivní efekt z navýšení kvót pro ukrajinské zájemce o práci bude oslaben v praxi tím, že se žádosti nestihnou vyřizovat.

Podle informací ČSÚ byl loni v listopadu počet zaměstnaných na českém trhu práce nejvyšší od vzniku samostatné ČR. Míra zaměstnanosti se dostala na celkových 72,8 procenta ekonomicky aktivní populace.

Newsletter