Španělští Podemos údajně dostali miliony od venezuelské vlády

Španělská levicová strana Podemos, která se podle posledních průzkumů po volbách příští týden stane druhou nejsilnější stranou v zemi, čelí podezření, že dostala peníze od předchozí venezuelské socialistické vlády. Parlament této jihoamerické země nyní kvůli tomu začal prošetřovat tři lídry Podemos, včetně jejího šéfa Pabla Iglesiase. Informoval o tom španělský deník EL País.

Podle šéfa kontrolní komise venezuelského parlamentu Freddyho Guevary chtějí poslanci vyšetřit, zda na založení strany Podemos v roce 2014 byly využity miliony eur od Střediska politických a sociálních studií (CEPS). Tato španělská nadace, v jejímž vedení figurovali lídři Podemos, inkasovala v letech 2003 až 2011 údajně až 7,16 milionu eur (asi 193 milionů korun) od venezuelské vlády za poradenství a vzdělávací programy. Politická strana ve Španělsku nesmí používat finance získané od zahraniční vlády.

Předseda Podemos Iglesias, který je dodnes ve vedení CEPS a v letech 2006 až 2007 pro středisko ve Venezuele pracoval, obvinění odmítá. „Je mnoho poradců, kteří pracují pro venezuelskou opozici a inkasují za to i osm tisíc eur měsíčně (asi 216.000 korun). Nikdo z poradců CEPS takové částky nedostával,“ marginalizoval obvinění Iglesias.

Již v lednu začala španělská policie vyšetřovat Iglesiase a jeho stranu kvůli financím z Íránu. Iglesias měl dostat v letech 2013 až 2015 na svůj soukromý účet 93.000 eur (zhruba 2,5 milionu Kč). Šlo o peníze za diskusní pořad Fort Apache, který měl Iglesias v televizi HispanTV. Jejím provozovatelem je íránská státní televizní a rozhlasová společnost IRIB.

Koalice Podemos s dalších levicových stran zvaná Unidos Podemos by podle posledních průzkumů měla v parlamentních volbách 26. června získat skoro 25 procent hlasů. Zatímco pro favorita voleb vládní Lidovou stranu předpovídá nejnovější průzkum pro španělský rozhlas Cadena Ser asi 29 procent hlasů.

Z téhož průzkumu vyplynulo také to, že voliči by jako premiéra nejraději viděli právě sedmatřicetiletého Iglesiase. Šéf lidovců a premiér Mariano Rajoy skončil až na čtvrtém místě, po předsedovi strany Ciudadanos Albertovi Riverovi a lídrovi socialistů Pedru Sánchezovi.

Newsletter