Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Spokojenost Němců s Merkelovou za poslední měsíc výrazně stoupla

Popularita německé kancléřky Angely Merkelové je opět na vzestupu, ukázal průzkum veřejnoprávní televize ARD. Spokojenost Němců s její prací stoupla za poslední měsíc o devět procentních bodů. Zatímco v září byla na 45 procentech, což byl nejhorší výsledek za posledních pět let, nyní je na 54 procentech. Stranické preference zůstávají prakticky beze změn.

Spokojenost s výkonem německé kancléřky je letos velmi proměnlivá. Dolů ji tlačí především kritický postoj řady německých voličů k vstřícné politice Merkelové vůči uprchlíkům. Ten se podepsal i na často dramatických propadech její Křesťanskodemokratické unie (CDU) v pětici letošních zemských voleb.

Nahoru jí zase například v červenci (59 procent) pomohl pocit, že Německu může dát Merkelová stabilitu i po rozhodnutí Británie vystoupit z EU. V srpnovém průzkumu (47 procent) se pak už projevil dopad dvojice červencových teroristických útoků, které zasáhly Bavorsko. Co stojí za aktuálním vzestupem, se možná ukáže až s odstupem času.

Zatímco hodnocení Merkelové se v říjnu výrazně zlepšilo, hůře si vede kritik její migrační politiky a šéf sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. V září spokojenost s jeho prací vyjádřilo 44 procent Němců, nyní jen 37 procent.

Nejoblíbenějšími politiky zůstávají ministr zahraničí ze sociální demokracie Frank-Walter Steinmeier (75 procent) a ministr financí Wolfgang Schäuble (63 procent), který je členem CDU.

Volby se budou sice konat v Německu až za rok, kdyby ale byly už teď, zvítězila by se 33 procenty konzervativní unie CDU/CSU před sociální demokracií, která by s 22 procenty proti září jeden bod ztratila. Třetí největší silou ve Spolkovém sněmu by se stala Alternativa pro Německo (AfD) se 14 procenty, následovaná Zelenými s 11 a Levicí s devíti procenty. Do parlamentu by se vrátili svobodní demokraté se šesti procenty.

Newsletter