Stát New York dnes čekají ostře sledované primárky

 Americký stát New York se dnes stane další důležitou etapou nominačního souboje kandidátů Republikánské a Demokratické strany o účast v listopadových prezidentských volbách. Ostře sledované primárky mají na republikánské straně v osobě Donalda Trumpa jasného favorita, mezi demokraty průzkumy dávají šance na vítězství Hillary Clintonové.

Exministryně zahraničí se chce opírat o tradiční podporu své strany v největším americkém městě a o přízeň newyorské černošské komunity. Problémem pro Clintonovou zůstává americká mládež, která bývalé první dámě nevěří a naděje vkládá do demokratického socialisty Bernieho Sanderse.

Ještě v únoru měla Clintonová nad Sandersem v New Yorku dvacetiprocentní náskok, který ale postupně ztrácí. Podle jednoho z posledních průzkumů je rozdíl v preferencích obou politiků dokonce už jen šestiprocentní. Na předvolebním mítinku v pondělí vermontský senátor svým stoupencům řekl, že jeho vítězství v newyorských primárkách může být „nejpřekvapivější událostí moderních politických dějin“.

Neméně optimistický je i republikánský kandidát Donald Trump, který má ale podle expertů k optimismu větší důvod. Průzkumy mu dávají naději na pronikavé vítězství, v němž by mohl dosáhnout i na nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Soupeři John Kasich a Ted Cruz za ním daleko zaostávají a ani jejich společný zisk by podle posledních odhadů na Trumpa nestačil.

Ani výrazné vítězství v New Yorku ale nemusí realitnímu magnátovi stačit, aby do červencové republikánské konference získal 1237 delegátů potřebných k automatické nominaci do prezidentských voleb. Podle rozhlasové stanice BBC možná Trumpův newyorských úspěch, jakkoli očekávaný, přijde pozdě.

Clintonová si z dosavadního nominačního maratonu odnesla podporu 1758 delegátů, Sanders 1076. Trump má na svém kontě podle posledních statistik 744 delegátů, Cruz 559 a Kasich 144. Demokraté budou ve státě New York rozdělovat 291 delegátů, republikáni 95. První volební místnosti se v New Yorku otvírají v poledne SELČ, výsledky lze čekat ve středu po třetí hodině ranní SELČ.

Newsletter