Americké reálné sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy klesají. Dolar v návaznosti na to obrací proti euru do ztráty nad 1,1610 EURUSD. Měny regiony americké dění nezatěžuje. Zlotý a koruny posiluje, přičemž domácí měna se posunula pod 25,70 za euro.

Stoltenberg: Mezi NATO a Ruskem trvají zásadní neshody

Severoatlantická aliance a Rusko mají zásadní neshody, které neodstranilo ani dnešní jednání Rady NATO-Rusko, první za skoro dva roky. Novinářům to po schůzce na úrovni velvyslanců řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Hovořilo se o ukrajinské krizi, alianční snaze dohodnout se na způsobech, jak se vyhnout nejrůznějším incidentům, a o vývoji v Afghánistánu.

Dnešní schůzka, o kterou požádala aliance, podle Stoltenberga v žádném případě neznamená návrat k normální situaci a obnovení praktické spolupráce, pozastavené na jaře 2014 kvůli ukrajinské krizi. „Rozhovory byly přímé a vážné. Spojenci a Rusko mají velmi rozdílné postoje,“ podotkl šéf NATO před novináři po jednání, které se proti původnímu plánu protáhlo o více než hodinu.

Aliance dnes ruskému velvyslanci Alexandrovi Gruškovi opět potvrdila svou podporu Ukrajině a její územní celistvosti. „Spojenci neuznávají nelegální ruskou anexi Krymu,“ prohlásil Stoltenberg. Podle NATO je také hluboce zneklidňující nárůst incidentů na východní Ukrajině a útoků na pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Jako na jedné z mála věcí se dnes všichni účastníci jednání shodli na potřebě plného prosazení mírových dohod z Minsku.

Na jednání se potvrdilo, že strany se neshodnou „na faktech a odpovědnosti“ ohledně krize na Ukrajině, poznamenal šéf NATO s tím, že mnoho spojenců odmítlo ruskou interpretaci konfliktu jako občanské války. „Je to Rusko, které Ukrajinu destabilizuje, podporuje separatisty municí, penězi, vybavením a velitelskými prvky,“ poznamenal.

Aliance je také znepokojena incidenty z minulého týdne, kdy se ruská vojenská letadla pohybovala v těsné blízkosti lodí NATO v Baltském moři. „Je důležité posoudit, jaké kroky je možné učinit ve snaze zvýšit transparentnost a předpověditelnost,“ podotkl dnes Stoltenberg s tím, že je třeba respektovat pravidla dohodnutá na půdě OBSE. Aliance se nárůst podobných incidentů z posledních let snaží řešit opakovaně, podle diplomatů ale ruská strana nijak nereaguje.

Newsletter