Svaz průmyslu ČR: Skokové navýšení minimální mzdy firmy odmítají

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) odmítá snahu vlády zvyšovat minimální mzdu skokově. Podle slov předsedy vlády Bohuslava Sobotky pronesených v rámci dnešního sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) bude vláda prosazovat navýšení minimální mzdy na příští rok o 1100 korun. Předseda ČMKOS Josef Středula požaduje navýšení minimální mzdy ještě mnohem vyšší. Zaměstnavatelé ale připomínají, že samy firmy mzdu zvyšují, ovšem pouze pokud roste produktivita práce jejich zaměstnanců.

„Předseda vlády evidentně řeší politiku. A vyjádření předsedy odborů, v němž požaduje navýšení minimální mzdy o 15 procent, je nezodpovědné,“ řekl prezident SP ČR Jaroslav Hanák. „Firmy zvyšují mzdy podle svých možností, neodmítáme tedy nárůst mezd ani minimální mzdy. To, co odmítáme je skokové navyšování. Firmy pro své podnikání potřebují předvídatelnost a postupný nárůst,“ uvedl prezident SP ČR Jaroslav Hanák. V současné době minimální mzda činí 9900 korun.

Skokové navýšení minimální mzdy by mohly negativně pocítit zejména menší firmy. Podle SP ČR „zaměstnanci pracující v malých firmách do deseti zaměstnanců můžou být dotčeni změnou úrovně základní sazby minimální mzdy, protože 52 procent těchto zaměstnanců pobírá mzdu nižší než dvě třetiny mediánu“. Existují také výrazné rozdíly mezi jednotlivými sektory, skokové navýšení minimální mzdy by se negativně dotklo takových odvětví jako textilní, kožedělný či dřevařský průmysl, částečně stavebnictví a zemědělství, zejména však bezpečnostní služby.

SP ČR již delší dobu volá po tom, aby se výše minimální mzdy nastavovala parametricky hlavně podle vývoje průměrných mezd. „Chceme mechanismus nastavení minimální mzdy bez politické příměsi a vystřelování nějakých částek,“ dodal Hanák s tím, že otázky týkající se růstu minimální mzdy by se měly řešit v rámci sociálního dialogu na jednáních tripartity.

Newsletter