Szydlová chce brzy jednat s visegrádskými kolegy o reformě EU

Polská premiérka Beata Szydlová se chce brzy sejít ve Varšavě se svými kolegy z visegrádské skupiny, kterou kromě Polska tvoří Česko, Slovensko a Maďarsko. Hlavním bodem jednání má být podle agentury AFP reforma Evropské unie.

Uvedená schůzka – první na této úrovni od 1. července, kdy předsednictví V4 převzala Varšava – se uskuteční 21. července, upřesnil polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak po dnešním setkání s resortními kolegy visegrádské skupiny v polské metropoli.

Szydlová, která si na tiskové konferenci pochválila úspěšný průběh summitu NATO konaného minulý týden ve Varšavě, neupřesnila, o jaké unijní reformy by se mělo při setkání premiérů jednat. Obecně se jen zmínila o posílení jednoty, poznamenala AFP.

Šéf vládnoucí strany Právo a Spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński v rozhovoru, který poskytl listu Rzeczpospolita, mimo jiné poznamenal, že požádal renomovaného právníka, kterého nejmenoval, aby vypracoval návrhy „nových smluv“.

Účastníci dnešní schůzky ministrů vnitra V4, které se ve Varšavě za Česko zúčastnil náměstek ministra Jiří Nováček, se podle sdělení Blaszczaka věnovali migraci a kontrole hranic. Slovenské ministerstvo vnitra uvedlo, že účastníci se shodli na tom, že „cestou k vyřešení migrační krize je cestou solidarity, vzájemné spolupráce a kooperace“.

„Prioritou V4 je ochrana vnějších hranic a především ochrana maďarské hranice, která leží na takzvané balkánské cestě. Situace na této trase se i díky přijatým opatřením zlepšila,“ poznamenal podle serveru teraz.sk slovenský ministr Robert Kaliňák.

Newsletter