Tesla zvažuje výstavbu nové továrny pro crossover Model Y

Americký výrobce elektrických aut Tesla Inc. zvažuje výstavbu nové továrny, ve které by vyráběl nový vůz Model Y, menší crossover, který by se měl objevit na trhu koncem roku 2019. Řekl to akcionářům generální ředitel Tesly Elon Musk. Automobilka má nyní jediný závod na výrobu aut, a to v kalifornském Fremontu, který však již podle Muska „praská ve švech“. Vyrábí se zde sedan Model S, crossover Model X a připravuje se na výrobu nového Modelu 3.

„Není již možnost dělat Model Y ve Fremontu. Takže to bude muset být někde jinde,“ řekl Musk.

Tesla se v letošním roce podle tržní kapitalizace stala nejhodnotnější automobilkou v USA. K růstu akcií přispělo očekávání vysoké poptávky po jejím vozu Model 3, který má být cenově dostupnější než předchozí modely. Zatímco vozy automobilky mají být stále levnější, druhý závod Tesly bude určitě nákladnější. Společnost převzala továrnu ve Fremontu od japonské Toyoty v roce 2010 za 42 milionů USD (980 milionů Kč), protože továrna předtím vyhořela, napsala agentura Bloomberg.

Muskovo prohlášení o novém závodě je dalším příkladem jeho obrovských ambicí, které budou znamenat další tlak na rozvahu Tesly. Firma odhaduje, že její tzv. gigazávod na baterie, který staví v Nevadě, by mohl stát až pět miliard USD. Musk rovněž uvedl, že Tesla by mohla postavit deset až 12 těchto gigatováren.

Tesla plánuje příští měsíc zahájit výrobu svého Modelu 3 a koncem září chce představit elektrický nákladní vůz, dodal Musk. Model Y bude postaven na vlastní platformě a podle Muska by o něj nakonec mohl být větší zájem než o Model 3.

Newsletter