Tripartita: Rozpočet má především podpořit růst a zaměstnanost

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes při projednávání státního rozpočtu shodli, že by měl především podporovat hospodářský růst a zaměstnanost. Na tiskové konferenci po mimořádném zasedání tripartity k návrhu státního rozpočtu na příští rok to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zároveň se podle něj tripartita bude nově věnovat i projednávání Státního závěrečného účtu, který každoročně shrnuje hospodaření státu.

Rozpočet má podle premiéra připraveny peníze na zvládnutí migrační krize. Peníze mají jednotlivé resorty a existuje také několikamiliardová rezerva v rozpočtu na neočekávané události. „Pokud dojde k tomu, že budou potřeba nové dodatečné výdaje, tak využijeme té rezervy nebo ušetříme jinde v rámci rozpočtu. Prostor vždy existuje,“ uvedl premiér.

Zaměstnavatelé v rámci jednání o rozpočtu, který je navržen se schodkem 70 miliard korun, měly výhrady ohledně výdajů na aplikovaný výzkum. „Prostředky na aplikovaný výzkum se snižují. To je přitom jedna z věcí, která nastartuje hospodářský růst,“ uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj. Zaměstnavatelé podle něj také upozornili na růst položek v rozpočtu, jako je nákup služeb.

Zeman podepíše rozpočet, když bude zachován deficit a struktura

Odboráři pak při jednání podle místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Víta Samka požadovali, aby rozpočet kladl především důraz na zaměstnanost. Více peněz také požadují pro školství a zdravotnictví.

V této souvislosti Sobotka uvedl, že ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo v krátké době vypracovat analýzu struktury nezaměstnaných a volných pracovních míst. „Úřady tak budou moci předložit konkrétní návrhy v aktivní politice nezaměstnanosti. Máme totiž 450.000 nezaměstnaných a přitom 100.000 volných pracovních míst,“ uvedl Sobotka.

Vláda bude rozpočet schvalovat na svém zasedání 23. září. Rozpočet musí kabinet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů by měly být výdaje rozpočtu příští rok 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun.

Newsletter