Úlomek letadla na Réunionu zřejmě pochází z MH370

Malajsijský premiér Najib Razak dnes uvedl, že úlomek křídla nalezený na ostrově Réunion „velice pravděpodobně“ pochází z boeingu, který beze stopy zmizel v březnu 2014. „Předběžné informace naznačují, že úlomky velice pravděpodobně pocházejí z Boeingu 777, ale musíme ověřit, zda šlo o let MH370,“ napsal premiér v sociální síti. Francouzské úřady zatím „nevylučují“ žádnou hypotézu.

Náměstek malajsijského ministra dopravy Aziz Kaprawi připustil, že úlomek „skoro určitě“ pochází z Boeingu 777, avšak „potrvá nejméně dva dny, než se ověří, zda byl z letu MH370“.

Malajsie již vyslala na ostrov Réunion tým expertů, aby tam nalezený úlomek prozkoumali. „Vyslal jsem tým, aby úlomek prověřil,“ řekl ministr obrany Liow Tiong Lai na okraj zasedání Rady bezpečnosti OSN, která neschválila návrh na zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetřování loňské katastrofy jiného malajsijského letadla nad ukrajinským Donbasem.

Úlomek, který je dlouhý kolem dvou metrů a který byl zřejmě vztlakovou klapku křídla, našli ve středu v Saint-André na východě ostrova Réunion pracovníci firmy, která má na starosti čištění pobřeží.

Světová média mezitím citují odborníky, podle nichž nalezená troska pravděpodobně skutečně pochází z Boeingu 777.

„Je to první reálný důkaz, že existuje možnost nalézt část zmizelého letadla,“ prohlásil australský ministr dopravy Warren Truss, jehož země vedla pátrání po zmizelém letounu. Na definitivní soudy je podle něj ještě brzy, ale objevilo se vodítko, které by mohlo vést k rozluštění záhady.

Boeing letecké společnosti Malaysia Airlines zmizel z radarů loni 8. března krátce po startu z Kuala Lumpuru. Na palubě bylo 239 lidí, kteří podle všeho zahynuli, když stroj z dosud nejasných příčin nejspíš havaroval a spadl na neznámém místě do moře. Cestující pocházeli ze 14 států, nejvíc bylo Číňanů (153) a Malajsijců (50).

Pátrání po vraku letounu z letu MH370 na rozsáhlém prostoru zejména v jižní části Indického oceánu nevedlo k úspěchu a zmizení stroje se stalo jednou z největších záhad v dějinách letectví.

Newsletter