Unipetrol RPA a firma Paramo neuspěly u soudu

Unipetrol RPA a firma Paramo neuspěly u Krajského soudu v Brně se svou žalobou proti postupu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten nezahájil správní řízení se státním podnikem MERO, i když se firmy domnívaly, že zneužíval svého dominantního postavení v oblasti přepravy ropy na českém trhu. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na webu ÚOHS.

Firmy v žalobě uvedly, že společnost MERO ČR, a.s. vlastní a provozuje české části ropovodů Družba a IKL a je zároveň jediným přepravcem ropy prostřednictvím ropovodů do České republiky. Podle Unipetrolu a Parama zneužilo MERO svoje dominantní postavení. Firma podle žalobců porušila jak evropské, tak české normy v oblasti přepravy ropy.

Úřad se případem sice zabýval, správní řízení ale nezahájil, protože k tomu podle něj nebyl důvod.

Už loni podobným způsobem obě firmy neuspěly u soudu s jiným podnětem. Tehdy firmám vadil například neměnný poplatek za přepravu ropy ve výši 159 korun za tunu, který podle nich vede k vysokým nákladům, které musí platit. Brojily také proti tomu, že smlouva s MERO byla nezměnitelná po dobu 15 let. Vypověditelná byla až po 12 letech. Také to mohlo podle Unipetrolu a Parama znamenat zneužití dominantního postavení státní společnosti na trhu.

ÚOHS vedl na podnět firem pouze šetření, správní řízení ani nezahájil. Případem se zabýval dva roky. Podle úřadu výklad některých ustanovení smluv mezi firmami spadá spíše do pravomoci obecných soudů. Firmám tento závěr nestačil, a proto se obrátily na Krajský soud v Brně. Ten ale jejich žalobu zamítl.

Newsletter