Úřad: Polsku chybí energetická koncepce, nestaví se elektrárny

Kvůli chybějící dlouhodobé energetické koncepci se v Polsku opožďuje stavba nových elektráren, což může mít nepříznivé dopady na polské hospodářství. Sdělil to dnes polský Nejvyšší kontrolní úřad (NIK). 

Polské ministerstvo hospodářství odložilo zveřejnění dlouhodobé energetické koncepce, což původně chtělo udělat už v listopadu 2013. Dobu, na kterou se bude vztahovat, chtělo prodloužit z roku 2020 na rok 2050, připomíná agentura Reuters. 

NIK dohlíží na to, jak jsou využívány veřejné prostředky. Kvůli tomu, že Polsko nemá dlouhodobé plány ohledně energetiky, nejsou firmy ochotny investovat do výstavby nových elektráren, varoval dnes úřad. V situaci, kdy mnoho nynějších elektráren čeká uzavření, by Polsku podle úřadu mohl hrozit nedostatek elektrické energie. 

V letech 2010 až 2014 energetické společnosti v Polsku ustoupily od plánů postavit deset nových elektráren. 

„To, že chybí aktualizovaná energetická politika, znamená nejistotu pro výrobce elektrické energie při strategickém rozhodování o investicích a může to mít rovněž dlouhodobé důsledky pro hospodářství,“ uvádí kontrolní úřad ve své zprávě. 

NIK také uvedl, že v roce 2030 se poptávka po elektrické energii zvýší na 230 terawatthodin ze současných 159 terawatthodin. Po roce 2035 bude třeba energii vyrábět v elektrárnách, které ještě vůbec nestojí a je třeba je teprve postavit. V období 2020 až 2035 bude uzavřena polovina stávajících elektráren, jde o uhelná zařízení postavená v 70. letech. 

První polská jaderná elektrárna by elektřinu měla začít dodávat do sítě po roce 2025, podle zdrojů agentury Reuters se ale výstavba opozdí nejméně o další dva roky. Přitom podle původních plánů měla atomová elektrárna fungovat už v roce 2020. Úřad NIK dnes dokonce uvedl, že existuje vysoké riziko, že se tento projekt vůbec neuskuteční. 

Newsletter