Valeant Pharma vyměnila šéfa, chce získat zpět důvěru investorů

Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals dnes vyměnila svého šéfa, aby po mnohaměsíčním propadu tržeb a akcií získala zpět důvěru investorů. Novým generálním ředitelem Valeantu se stane bývalý šéf americko-izraelské farmaceutické firmy Perrigo Joseph Papa, sdělila firma.

Papa nahradí Michaela Pearsona, za něhož Valeant agresivním skupováním dalších firem prudce expandovala. Na podzim ji však zasáhly informace o kontroverzních vztazích s některými prodejci léků, které vedly k jejímu obvinění z nadhodnocování tržeb. Valeant také loni začali vyšetřovat američtí zákonodárci kvůli tomu, že po akvizicích výrazně zvyšovala ceny získaných léků.

Akcie firmy, která sídlí v kanadské provincii Quebec a obchoduje se na newyorské burze, dnes posílily o jedno procento, proti svému maximu z loňského srpna ale jejich kurz ztrácí 86 procent. Některé investory povzbudilo, že firma najala známého manažera, což ukazuje na vůli vymanit se z problémů.

Propad akcií letos zrychlil poté, co firma oznámila, že kvůli problémům s tržbami odloží zveřejnění výsledků za poslední čtvrtletí a finanční zprávy za rok 2015. To vyvolalo dohady o možnosti vyhlášení platební neschopnosti na firemní dluh v celkové částce 30 miliard dolarů (asi 720 miliard Kč).

Papa působil ve firmě Perrigo od roku 2006, předtím byl ve vedení společnosti Watson Pharmaceuticals. Loni odrazil snahu firmy Mylan o převzetí Perrigo za 26 miliard dolarů. Analytici ale podle agentury Reuters upozorňují na to, že Perrigo prodává hlavně volně prodejné léky a že Papa nemá zkušenosti na trhu značkových léků na recept, na něž se Valeant zaměřuje.

Změny v nejvyšším vedení Valeantu přišly poté, co se do správní rady firmy dostal aktivistický investor Bill Ackman, který na investici do akcií firmy ztratil miliardy dolarů. Zvýšený tlak na firmu vyvíjejí i věřitelé. Některé skupiny majitelů firemních dluhopisů vyzvaly Valeant, aby výroční zprávu vydala do 29. dubna, a pohrozily, že v opačném případě budou požadovat okamžité splacení obligací. To by zřejmě dovedlo společnost k bankrotu.

Newsletter