Vinaři dnes otevřou první lahve Svatomartinského vína

Po celé republice dnes vinaři otevřou první lahve Svatomartinského vína, celkem jich bude na trhu podle odhadu Vinařského fondu 2,3 milionu, tedy stejně jako loni. Hlavní oslavy otvírání lahví mladého vína se uskuteční v Brně v 11:11 hodin na náměstí Svobody. Svátek svatého Martina někde připomenou průvody.

Svatomartinského koštu se 100 druhy vín od 100 různých vinařů se každoročně účastní více než 5000 obyvatel a návštěvníků moravské metropole. Vstupné na akci činí 150 Kč a zahrnuje skleničku, katalog vín a osm degustačních mincí na ochutnávku. Další mince si návštěvník koštu může průběžně dokupovat.

Vinařský fond zároveň podporuje další svatomartinské akce po celé republice. Podrobnější informace a přehled letošních akcí je v kalendáři na webu www.wineofczechrepublic.cz.

S mladými víny jsou spojené i gastroslavnosti. Například v Mikulově na Břeclavsku dnes místní Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.

„Svěcení prvních letošních vín připadne na šestnáctou hodinu v zámeckém Gajdošově sále. Podávat se bude svatomartinská kachna a během svátečního odpoledne zazpívá Mužský pěvecký sbor z Březí,“ uvedl za organizátory Vojtěch Pazderka.

V pražských Řepích nebo Jihlavě si lidé svátek svatého Martina připomenou průvodem. Světec byl podle legendy vojákem římského jezdectva a za chladné noci se rozdělil o svůj plášť s promrzlým žebrákem. Je proto vzýván na ochranu proti chudobě. Ke svátku patří do zlatova vypečená husa a pečou se martinské rohlíčky nebo podkovy plněné mákem či povidly.

Newsletter