Vláda v Brazílii jmenovala nového guvernéra centrální banky

Brazilská prozatímní vláda dnes jmenovala do čela centrální banky Ilana Goldfajna, hlavního ekonoma největšího soukromého bankovního domu v Brazílii. Její rozhodnutí tak znamená odklon od intervenčních opatření, která zbrzdila hospodářský růst a udržovala vysokou míru inflace, uvedla agentura Reuters.

Goldfajn, který je hlavním ekonomem společnosti Itau Unibanco Holding, vystřídá ve funkci dosavadního guvernéra centrální banky Alexandra Tombiniho. Instituce za jeho vedení navzdory zvyšování sazeb nedokázala splnit roční inflační cíle, což poškodilo důvěryhodnost banky v úsilí o udržování cenové hladiny a vyvolalo spekulace z politického vměšování.

O výměně guvernéra informoval někdejší dlouholetý guvernér centrální banky Henrique Meirelles, který byl minulý týden jmenován ministrem financí v přechodné vládě prozatímního prezidenta Michela Temera. Ten ve funkci nahradil prezidentku Dilmu Rousseffovou, kterou kvůli podezření z manipulování s výsledky rozpočtu zbavili úřadu senátoři.

Goldfajnovo jmenování ještě musí potvrdit Senát. Očekává se, že Tombini do té doby zůstane ve funkci. Podle vyjádření Temerova tiskového oddělení by tam mohl setrvat do června.

Rousseffová během pěti let v úřadu držela ceny pohonných hmot a elektřiny pod tržní cenou, aby klesla inflace. Goldfajn v nedávných prohlášeních varoval před uspíšeným snižováním úrokových sazeb, připustil však, že centrální banka bude vzhledem ke zpomalující inflaci moci uvolnit svou měnovou politiku, a to zřejmě již v červenci.

Klíčová jednodenní úroková sazba Selic je nyní blízko nejvyšších hodnot za deset let a osmičlenný měnový výbor centrální banky je pod tlakem, aby tuto sazbu snížil a ulevil ekonomice. Ta loni zažila nejprudší hospodářský propad za poslední čtvrtstoletí a má nakročeno k nejdelší a nejhlubší hospodářské recesi, jaká kdy byla v této zemi zaznamenána.

Meirelles dnes rovněž oznámil, že vláda navrhne ústavní změnu, která by centrální bance zajistila „technickou autonomii“ a jejím ředitelům zvláštní právní status, podle kterého by je mohl soudit pouze nejvyšší soud.

Newsletter