Výrobce „viagry pro ženy“ našel kupce, miliardu dolarů dá Valeant

Kanadská farmaceutická firma Valeant Pharmaceuticals koupí za zhruba jednu miliardu USD Sprout Pharmaceuticals, výrobce prvního léku na léčbu nízké sexuální touhy u žen. Dohoda přichází krátce poté, co americký regulátor schválil prodej nového léku v zemi.

Dohoda by měla být dokončena ještě v tomto čtvrtletí. Valeant po dokončení převzetí zaplatí za Sprout 500 milionů USD a dalších 500 milionů USD v prvním čtvrtletí příštího roku, napsala agentura Reuters.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil kontroverzní lék firmy Sprout tento týden, když předtím ho dvakrát zamítl. Lék se bude prodávat pod názvem Addyi a jeho předepsání je podmíněno důrazným varováním před možnými nebezpečnými vedlejšími účinky, kterými jsou nízký tlak a mdloby, zvláště v kombinaci s alkoholem. Léku se přezdívá „ženská viagra“, přestože funguje zcela jinak než lék na mužskou impotenci vyráběný firmou Pfizer. Addyi působí na chemické látky v mozku a musí se brát delší dobu. Valeant očekává, že by se Addyi mohl začít v USA prodávat ve čtvrtém čtvrtletí.

Valeant se specializuje na přípravky pro péči o oči, dermatologické a žaludeční přípravky. Strategií firmy je růst prostřednictvím akvizic. Podle údajů agentury Bloomberg za poslední rok firma oznámila 12 akvizic v hodnotě 14,9 miliardy USD. Největším bylo převzetí firmy Salix Pharmaceuticals za 11,1 miliardy USD.

Newsletter