Zeman: Dohoda s Řeckem je velmi křehká

Dohoda s Řeckem je velmi křehká, protože Řecko několikrát něco slíbilo a nikdy to nesplnilo. Novinářům to v reakci na noční dohodu zemí eurozóny dnes řekl prezident Miloš Zeman.

Odmítl také, aby Česko ručilo za půjčku Řecku. Na takovou variantu se prý dívá velmi negativně. „Protože se domnívám, že čeští daňoví poplatníci by v žádném případě neměli platit řecké dluhy,“ zdůraznil Zeman.

Grexit nebude. Řecko ztratí kontrolu nad majetkem za miliardy

O budoucnosti Řecka a jeho dluhů o víkendu jednali vrcholní představitelů eurozóny. Jedním z výsledků je, že by za další půjčku mohly ručit všechny země Evropské unie. Na Česko by tak připadlo ručení za 1,13 procenta výše případné půjčky. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza v České televizi uvedl, že Česká republika nebude muset platit v souvislosti s pomocí Řecku žádné přímé platby. Pouze by měla ručit za krátkodobou půjčku stejně jako dříve v případě Portugalska nebo Irska.

Po celonočním summitu předseda jednání členských zemí Donald Tusk oznámil, že zadlužené Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Bude ale muset rychle zahájit tvrdé reformy, z nichž první má řecký parlament přijmout už ve středu.

ONLINE: Dohoda. Řecko se otřese

Newsletter