Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Praze velel ČEZ po výsledcích a další propad O2

Český akciový trh se v závěru obchodování propadl do výraznějších ztrát. Do červených čísel se nakonec dostaly i akcie ČEZ, které se celý den pohybovaly okolo hodnot 635-637 korun po zveřejnění lepšího výhledu. Propad ceny akcií ČEZ se odehrál v závěrečných 30 minutách obchodování, kdy se cena dostala až o 15 korun níž a chvíli testovala úrovně okolo 620 korun. Pro další vývoj je tento pohyb velmi nepříjemný, neboť akcie zavřely velmi blízko denních minim a tak pravděpodobně uvidíme i další poklesy v následujících dnech. Celkově se zobchodovalo 1,22 milionů akcií ČEZ, což je vysoce nadprůměrný objem.

ČEZ překvapil výhledem pro letošní rok, akcie rostou

Komerční banka, která včera prolomila podpůrnou úroveň okolo 5320 korun, se dnes také propadla a uzavřela díky zahraničním prodejcům na denních minimech okolo 5260 korun, slabší o další 1,3 %. Erste se ráno obchodovala v pozitivním pásmu poté, co Credit Suisse zvýšila svou cílovou cenu na 28 EUR (770 korun), ale na trhu je stále přetlak nabídky po poslední rally, a tak i tento titul uzavřel na denním minimu 635 korun a ve Vídni dokonce klesá pod 625 v korunovém vyjádření.

Štěpení O2 – trocha matematiky i alchymie

Velmi slušný objem i volatilita byly parné na akciích O2, které se ani dnes nevyhnuly poklesům a skončily slabší o bezmála 5 %. Akcie se během dne pohybovala okolo úrovní 175 korun, tedy na novém historickém minimu a skoro na účetní hodnotě akcie, což nakonec nějaký zájem kupců přilákalo, nicméně na trhu stále dominuje nejistota, co se bude s akciemi při rozdělení dít.

Okolní trhy zasáhl také výprodej, polský index WIG20 klesl o 1,5 % a maďarský BUX o více než 1 %. Na obou trzích došlo k vybírání zisků ve všech sektorech, například OTP propadla o 2,6 %, polské banky PKO a Pekao o více než 1 % a klesaly i energetické a ropné akcie PKN, MOL nebo Tauron a PGE.   

Newsletter