Pražská burza dočasně zastavila patronaci práv na nové akcie NWR

Pražská burza cenných papírů rozhodla o dočasném přerušení činnosti Patrona pro emisi práv k vydání nových akcií NWR, která v Praze obchoduje pod tickerem RIGHT NWR a ISIN GB00BPBFX987 na trhu START. „Důvodem je, že nastavený krok kotace 0,05 Kč neumožňuje řádně plnit povinnosti Patrona,“ uvedla burza v prohlášení.

Patronem je J&T Banka. Úvodní cenou bylo 0,50 Kč za jedno právo na získání jedné nové akcie NWR za cenu přibližně 0,65 Kč na akcii. Cena začala postupně klesat a aktuální obchodní úrovní na trhu START je právě nejnižších technicky možných 0,05 Kč. 

Dle vyjádření hlavního analytika J&T Banky Milana Vaníčka jde o čistě technickou záležitost, kdy obchodní systém Xetra technicky neumí uskutečnit obchod za cenu nižší, než právě 0,05 Kč, ač například v Londýně práva na nové akcie NWR na takové cenové úrovni obchodovat mohou.

Jiří Kovařík za pražskou burzu potvrdil, že důvodem je pokles ceny na úroveň, při které není schopen Patron podporovat likviditu. „Cena je 0,05 Kč a spread je 0,05 Kč. Pokud se cena zvýší tak, aby bylo možné při stanoveném spreadu podporovat likviditu, bude činnost Patrona obnovena,“ uvedl pro Roklen24.

Práva na novou emisi NWR aneb využít nebo nevyužít?

Akcie NWR propadly o téměř polovinu. Začal obchod s právy

Newsletter