Pražská burza padla na sedmileté dno

Pražská burza se dnes propadla na nejnižší úroveň za sedm let. Index PX klesl o 3,20 procenta na 840,05 bodu. Z hlavních emisí spadly na rekordní minima za několik let akcie pojišťovací skupiny VIG či Komerční banky, na více než ročním minimu skončila také bankovní skupina Erste. Hlavní evropské akciové indexy odepsaly mezi 2 až 2,5 procenta.

Index PX pražské burzy dnes ztratil 3,2 procenta. Jedná se od nejprudší propad od letošního 8. února, kdy index oslabil o 3,57 procenta.

V kontextu zvýšené nejistoty na finančních trzích, způsobené blížícím se hlasováním o setrvání Velké Británie v Evropské unii, není takový pokles nečekaný. Tuto nejistotu umocňuje zvýšená obava o zdraví globální ekonomiky, která zintenzivnila v uplynulých dnech poté, co Světová banka snížila svůj odhad růstu světového hospodářství pro letošní rok a aktuální data za čínský vývoz vnesla mezi investory další rozčarování.

Jak Brexit „zamává“ s korunou, librou, eurem?

Pražský parket dnes stahovaly dolů zejména akcie finančních společností v čele s Erste a také ČEZ. Akcie Erste jsou pod prodejním tlakem také kvůli úternímu rozhodnutí pojišťovny Uniqua zbavit se více než sedmnácti milionů akcií matky České spořitelny. Akcie ČEZ sráží kromě obecně nejisté nálady na trzích také fakt, že se ve středu poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu ve výši 40 korun.  

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter