Pražská burza společně s Evropou navázala na páteční růst

V zahraničí se dařilo především bankovním titulům v návaznosti na zveřejněná pozitivní data bankovního domu Citigroup. Ten se na závěru evropských trhů obchodoval se ziskem 3,7 %. Německá Deutsche Bank přidala +2,6 %, Commerzbank +1,9 %. Dařilo se i rakouské Erste +0,9 %. Na pozitivní náladu v bankovním sektoru reagoval i VIG +2 %.

Mistrovství světa v Brazílii je již za námi. Již nyní z toho těží řada titulů. Výrazně posílil německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas +3 %, který jako oficiální sponzor Německa očekává lepší hospodářské výsledky za druhý kvartál. Sázkařská společnost Fortuna přidala +0,95 %. Letošní rok by měl být pro sázkařské společnosti rekordní. Prvním vrcholem byla zimní olympiáda v Soči, na kterou se prosázelo 800 milionů korun. Po hokejovém šampionátu +600 milionů Kč přišel nedávný tenisový Wimbledon +200 milionů Kč a za poslední akci Mistrovství světa ve fotbale se prosázelo přes 1,4 miliardy Kč.

Z českých titulů se dnes nedařilo energetice ČEZ -0,66 % a O2 -1,36 %, u níž si investoři vybírali zisky. Za poslední týden akcie O2 vzrostly o více než 10 %. Nejvíce se však dařilo NWR +14,67 %.

Kromě pražské burzy +0,14 % se výrazně dařilo celému středoevropskému regionu, rakouský ATX +1,83 %, polský WIG +0,35 %, maďarský index +1,05 %. Západoevropské indexy rostly také slušně, německý DAX +1,21 %, francouzský CAC se kvůli svátku dnes neobchodoval, britský FTSE +0,97 %, italský FTSE MIB +0,4 %, španělský Madrid SE +0,85 %.

Za zmínku stojí dnešní konference ECB v 19:00, na které by se investoři mohli dozvědět komentáře k dalším stimulům a hospodářské situaci v eurozóně. Ta dneska reportovala průmyslovou produkci, která dopadla výrazně pod očekávání a z 0,3 % se propadla na -1,1 %.

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter