Pražská burza ustála „rudý“ nátlak díky ČEZu a O2

Pražská burza dokázala odolat silnému prodejnímu tlaku v západní Evropě a klesla pouze o 0,47 %. Kdybychom z indexu vyloučili rakouské akcie, index PX by dokonce končil v plusových hodnotách. ČEZ šel dnes opět proti proudu a posílil o 0,34 % na 595 korun, přičemž evropské utility klesaly o více než 1 %. Zahraniční kupci tento titul během dne vykoupili až na úrovně 600 korun, ale zde se akcie „neohřála“ příliš dlouho. Nicméně i tak si ČEZ dokázal své zisky udržet, což se při dnešním oslabení indexu DAX o více než 2 % rovná skoro zázraku. Podobně na tom byla i Komerční banka. Ta během dne přidávala slušných 0,7 % a skoro otestovala úroveň 5600 korun, ale odpoledne došlo k výprodeji, který poslal akcie dolů na 5453 korun. Nakonec Komerční uzavřela pouze v mírné ztrátě 0,63 % na 5515 korunách. Erste měla naopak od rána jasný směr a sice na jih. Již otevírací ceny byly poměrně nízké a prodejní tlak ve Vídni poslal akcie až o 3 % dolů pod 730 korun.

Největší hvězdou byly opět akcie O2, které navázaly na páteční růst o 7 % a dnes přidaly dalších 6,5 %. Na trhu nejsou žádné fundamentální zprávy a tak se můžeme pouze domnívat, co je za tímto silným růstem. Trh nakonec zavřel na ceně 137,6 koruny, nicméně magická úroveň 140 korun byla již na dostřel. Objem dosáhl rovných 680 miliónů korun a celou polovinu obstaraly akcie ČEZ.

Okolní trhy uzavřely smíšeně. Maďarský BUX ztratil, díky slabším akciím OTP -0,8 % a MOL -1,1 %, celkově 1 %, naopak celkem se vedlo polským akciím, které si díky silnému zisku na akciích KGHM +7,5 % nakonec připsaly těsných 0,06 %. Celkově byl region střední Evropy velmi žádaný, zdá se, že do našeho regionu stále proudí zahraniční kapitál. Jak dlouho tento jev potrvá, když hlavní burzy klesají, je těžké odhadovat. 

Newsletter