Dolar proti euru mírně slábne nad hranici 1,1730 EURUSD. Procyklické měny drží zisky. Z měn regionu je v mírném zisku zlotý a koruna. Domácí měna se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Pražské burze se panika vyhnula, pod tlakem Erste a VIG

Pražská burza nezanechala přílišný pocit obav z Řecka a nebýt dvou rakouských titulů v indexu, patřilo by pondělní obchodování k těm klidnějším a bez dynamiky. Ranní otvírací mezera směrem dolů, která kopírovala úvod evropských indexů na zprávách z Řecka, neměla dlouhého trvání a ani nevyprovokovala hráče k výraznějším panickým prodejům. Objem na těchto ranních, potažmo denních minimech byl zanedbatelný a index PX končí den na svém maximu se ztrátou 2,3 %. Objem obchodů dosáhl mírného podprůměru 615 mil. korun.

Procentuální ztráta indexu je poněkud pokřivená i silným závěrem PX v pátek a oba dva české hlavní tituly se v průběhu dne obchodovaly na úrovních z pátečního odpoledne. Byly to, jak již řečeno, dva rakouské tituly, které táhly index dolů. Erste -3,9 % a VIG -4,5 % patřily k propadlíkům dne. Erste Bank i přes tuto ztrátu obchoduje na úrovních z minulého týdne a nedosahuje nových minim. Závěr dne končila v Praze poblíž denních maxim, ale nutno dodat, že obrázek zůstal spíše smíšený ohledně dalšího vývoje. Titul bude z Prahy pokračovat resp. bude nejvíce náchylný na vývoj s Řeckem. VIG, který ráno dosáhl nových minim od vyřazení z MSCI, dokázal najít sílu obrátil vývoj. Závěr ve Vídni bude zajímavý v otázce, zda se podaří titulu udržet zavírací minimum z letošního roku.

ČEZ, který skončil se ztrátou 1,4 %, nenašel příliš ochoty prodávat na ranních minimech uprostřed úrovně 550 Kč a odpoledne již byl v režii kupců. Akcie Komerční banky byly ještě více rozhodné a ranní minima byla ihned odvrácena a titul končil s mírnou ztrátou 0,5 %. Potvrdil tak opět svou nálepku titulu bezpečného přístavu.

Newsletter