Pražskou burzu srazily akcie ČEZ bez dividendy

Tuzemský akciový trh dnes odepsal 1,2 procenta. Důvod je ale víc technický, než panický. Akcie energetiky ČEZ, které dnes obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu 40 korun na akcii, se na poklesu svým vlastním propadem o 8,68 procenta podílely největší měrou a uzavřely pod hladinou 570 korun za akcii. I po odečtení vlivu dividendy ale pokles o více jak 8 procent znamená čistý pokles titulu bez vlivu dividendy o 2 procenta.

Hvězdou dne byly naopak akcie Komerční banky, které ráno sice oslabovaly po včerejším posílení o 4 %, zato odpoledne se objevilo hned několik kupců, kteří akcie vyhnali na denní maxima 5250 korun. Ke konci dne se zdálo, že na trhu dochází k zavírání krátkých pozic, proto silný odpolední nárůst.

Erste byla naopak ráno silnější, když vyrostla na úrovně okolo 695 korun, nicméně odpolední vybírání zisků poslalo akcie zpět hluboko pod 690 korun. VIG se dnes konečně vymanil z prodejního tlaku a posílil o zhruba procento, podobně jako akcie Philip Morris ČR.

Okolní akciové trhy také klesaly kvůli nejistotě z budoucího vývoje v Řecku, navíc probleskují zprávy, že se investoři díky vyšším výnosům na dluhopisech a silnému dolaru stahují z „emerging markets“. Polský trh aktuálně klesá o silných 1,55 %, když tamní banky a měďař KGHM stáhly index WIG20 hluboko do ztrát. Maďarsko se nyní pohybuje beze změny, klesající akcie OTP a Richter Gedeon bohatě kompenzují akcie MOL, které rostou o 1,8 %.

Newsletter