Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Pražský PX pod tlakem, NWR pod 7 korunami

Pražská burza dnes oslabila o 0,29 %. Jasným propadákem jsou akcie NWR, které oslabily o více než 26 %, nedařilo se ani ostatním titulům. DAX vyčkává na čtvrteční zasedání ECB.

Pražská burza dnes zakončila ve ztrátě 0,3 %. Největším propadákem byly akcie NWR, které odepsaly více než čtvrtinu své tržní hodnoty. NWR oznámila rozhodnutí zahájit proces prodeje těžaře uhlí OKD. Nadto probíhají jednání o prodeji aktivit v rámci OKD Karbonia v Polsku. NWR takto postupuje v přípravě restrukturalizace společnosti poté, co se podařilo dosáhnout dohody s držiteli dluhopisů skupiny, ovšem nikoli na původních podmínkách restrukturalizace, ale na upravených, v důsledku kterých dojde k výraznému naředění stávajících akcionářů. Akcie po propadu přesahujícím 20 % již v úvodu dne zakončily dnešní obchodování o 26 % níž u úrovně 6,65 Kč.

NWR padá (-26 %): Masívní ředění jisté, prodej OKD i konec firmy možný (+komentáře analytiků)

Investoři dle dnešní bilance nepovažují pražskou burzu za atraktivní, o čemž vypovídá i nejobchodovanější titul ČEZ, který poklesl o 0,66 %. V poklesu pokračuje i O2 Czech republic -1,47 %, VIG -0,28 %, Erste Group -0,35 % a Orco -5 %.

Na německém DAXu +0,1 % se nedařilo akciím Lufthansa -2,5 %, které se ještě pořád vzpamatovávají z revize čistého zisku, a akciím Deutsche Telekom -3¨,2 %.

Polský WIG dnes poklesl o procento, rakouský ATX si připsal 0,7 %, v západní Evropě se dařilo FTSE indexu ve Velké Británii, který vzrostl o 0,2 %, naopak francouzský CAC poklesl o 0,3 %.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s. 

Newsletter