Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Předčasný vítěz ragbyového šampionátu

Příští pátek,  18.  září, začíná v Londýně třetí nejsledovanější sportovní událost na světě -Světový šampionát v ragby, neboli Rugby World Cup. 80 tisíc fanoušků uvidí úvodní zápas Anglie proti Fiji, který započne  šestitýdenní turnaj o pohár Williama Webba Ellise. Velkým favoritem šampionátu jsou obhájci titulu z roku 2011, a téměř neporazitelní, novozélandští All Blacks. V tuto chvíli je ale úřadujícím šampionem britská libra.

Libra v bouři trhu

Světové měnové trhy si za poslední rok prošly koktejlem událostí  – připomeňme předvánoční propad rublu, uvolnění závazku na švýcarském franku, nebo boj o paritu na páru euro-dolar. Britská libra je s dolarem jedním z nejvíce posilujících měn. Infografika agentury Bloomberg ukazuje bilanci libry vůči hlavním měnám. Šterlink letos ztrácí jen vůči franku a nepatrně vůči dolaru.

Ani Carter nestačí

Podíváme-li se na hlavní favority boje o titul, většina komentátorů zamíří automaticky na jižní polokouli – Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika. Třebaže za Nový Zéland nastoupí nejvíce skórující hráč Dan Carter, prozatím je jeho země v závěsu za Anglií – alespoň řečí měn – Novozélandský dolar letos odepsal vůči libře 18%.

Fanoušci Jižní Afriky si za britský ale „připlatí“ 17%, fanoušci australských Aussies nejen že se jim nepodařilo získat prestižní Blendisloe Cup, ztratili také 13% kupní síly vůči libře.  

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

a vině je zejména propad komoditních cen tažený zpomalením čínské ekonomiky. 

Ostrované si oproti tomu mohli užít levnější dovolenou prakticky kdekoliv na světě. Libra letos posílila o 7 procent vůči koši 9 hlavních měn a v srpnu dosáhla maxima od října roku 2008, připomíná Bloomberg.

Dobrý výkon také ženou spekulace o zvýšení úrokových sazeb. Ty Bank of England nezvedla od července 2007 s tím, že více než 6 let jsou přilepené na 0,5%.

Peníze až v druhé řadě

Světový šampionát v ragby je fanouškům velmi přístupný – lístky na „sekundární zápasy“ začínají na 15 librách, světové hvězdy můžeme vidět od 50 liber. Většina byla ovšem prodána v předprodeji minulý rok a pro fanoušky jsou nyní „utopenými náklady“, kalkulují nyní především s náklady na ubytování a občerstvení. V anketě pro Bloomberg se několik fanoušků z finančního světa vyjádřilo ve smyslu, že silnější libru sice nevítají, ale na jejich účasti a nadšení ze zápasu to rozhodně neubere.

Není se čemu divit – jedná se o největší svátek jednoho z nejpopulárnějších sportů pořádaný v jeho samotném rodišti. Anglická města hostící šampionát, včetně Londýna, turnajem žijí a s kampaní „Too big to miss“ narazíte na šišatý míč na každém rohu.

Pokud se na turnaj nechystáte osobně zavítat osobně, od pátku vám většinu utkání přinese živě Česká televize.  V klidu domova si pak můžete užít skvělé zápasy bez strachu o pohyb kurzu.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 
 

Newsletter