Predikce světových finančních trhů Ludvíka Turka

Nečekaných událostí jsou mraky. Nějaké metody na predikci trhů existují. Sledujte velké hráče a učte se od nás. Co ovlivnilo rok 2016? Co způsobil Brexit? A zvolení nového vládce světa? Co pravděpodobně ovlivní rok 2017? A jak? Přečtěte si predikci světových finančních trhů od Ludvíka Turka, kterou zveřejnil web Czechwealth.cz. Druhou část nabídneme zítra.

Jedno je jisté. Nevíme, co bude zítra. Nikdo nemá křišťálovou kouli. Nikdo nemůže vědět, jestli se zítra nějaký blázen nerozhodne vletět nějakým letadlem do čehokoliv. Jestli prdne v bedně Trumpovi, Putinovi, rudému bratrovi v Číně, jiným politikům. Jestli bude Italexit, Frexit a já nevím kdo exit.

Black Swan v roce 2017

Lze s určitou mírou přesnosti odhadnout, co se stane na jednotlivých trzích, když ty trhy nebudou ovlivněné „zvenku“. Anglický výraz pro „nečekanou“ událost na trzích se nazývá „Black Swan“ a možností, co se může stát o čem jste třeba ani neslyšeli je mraky Např. hackerský útok na NASDAQ, kdy burza prostě na 15 minut „zhasne“ a nikdo Vám neřekne pravý důvod, co se stalo. Nebo že dubajský šejk řekne, Dubaj nemá love, a nechají to tři dny běžet. Půlka světa spekuluje, jak je to možný. Za tři dny vyleze do té doby neexistující šejk z Ománu a řekne: kolik kluci potřebujete. Nebo že parta debilů unese civilní letadlo a udělají si výlet s přistáním přímo do Pentagonu.

Já vím, že dav chce slyšet, že v červnu bude levné euro a benzín do Chorvatska a když se mi to povede odhadnout, tak jsem král a možná mě pozvou i do rozhlasu k Leošovi, ALE jako trader se snažím vždy přizpůsobit trhu a ne své filozofii.

Pochopte hru velkých hráčů a sledujte je

Setkal jsem se s tradery, kteří používají k predikcím Elliotta, Ganna, Fibonacci sequence. Také astrologii a podobné ptákoviny. Pro většinu lidí sci-fi, ale neznamená, že když tomu nevěříte, že to nikdo nedělá a neumí dle toho předpovědět trhy. Pro konzistentně ziskový trading není nutné strávit 20 let studiem něčeho, čemu od začátku nevěříte. Ale je nutné pochopit hru velkých hráčů. Jak a kdo na burze vydělává,kdo a proč s trhy hýbe. A neustále se učit obchodovat, třeba na Live Trading Roomu.

Manipulace trhu

Krásný příklad hry velkých hráčů a manipulace trhu je libovůle politiků naší koruny. ČNB tiskne money, jak o život. Na oslabení koruny vůči euru za 27 Kč už dali přes 800 miliard korun. Dokud to budou chtít držet, tak koruna bude tam, kde už je od té doby, co s tím začali.

Až se rozhodnou s tímto oslabováním skončit, tak koruna by měla jít strmým pádem k 24 až 24,50 Kč za euro. Před tím ovšem zase do hry vstoupí ČNB a prostě bude měnu tak dlouho manipulovat, až se uklidní trh a cena se stabilizuje v hladinách, kde to budou politici a skupiny za nimi potřebovat. Toto nemá nic společného s volným trhem a nabídkou poptávkou.

To je uměle ovlivňovaná ekonomika a podobně to dělají všechny centrální banky okolo světa.

Na grafu výše je srovnání světových akciových trhů rozvinutých ekonomik v roce 2016. Všimněte si, že do Brexitu (23. června 2016) byl po celou dobu nejsilnější index americký S&P500, po Brexitu se anglický akciový index (FTSE) vyhoupl přes něj. Další silný index byl v roce 2016 německý DAX. Japonský index Nikkei se ke konci trhu dostal do pozitivna, naopak Čínské akcie zakončily rok ve ztrátě.

Měna po brexitu, nezaměstnanost v US a další vlivy

S trochou nadsázky lze říci, že grafu odpovídá i stav jednotlivých ekonomik. Samozřejmě, že na růst anglických akcií má zásadní vliv levná měna po brexitu.

Koncem roku v Anglii vyhlašovaly i nejvíce pozitivní data z výroby za uplynulých dva a půl roku. Za růstem akcií v US stojí malá nezaměstnanost, nejlepší za posledních devět let a celkově lepší data, než kdekoliv jinde ve světě. Německo jako tahoun Evropy jede na autech, dobrá data z výroby. Naopak Itálie má nekonečné problémy s bankami, takže jejich index je z evropských jeden z nejslabších. Ekonomický růst v Číně poklesl z 10 % ročně na 6 %, což má vliv na propad cen akcií a drží rudé soudruhy v ekonomické pohotovosti. Což česky znamená zmanipulovat cokoliv, kohokoliv, jakkoliv, hlavně ať to udrží co nejdéle nad vodou.

Dohoda OPEC o snížení těžby ropy

V uplynulém roce stojí za zmínku také dohoda OPEC o snížení těžby ropy z listopadu. Bylo to první snížení těžby od roku 2008 a po této zprávě cena ropa vzrostla za pár dní o více než 10 %. Nicméně silný dolar, frakování, Libye, Nigerie, Rusko a nové technologie z dlouhodobého pohledu zatlačí cenu ropy zase níže.

Jak Arabové pocítí problém, tak dohodu o snížení těžby nedodrží (nikdy v historii jim to dlouho nevydrželo, tak proč by to nyní mělo být jinak) a to přileje olej do ohně – doslova.

Sedm procent světových transakcí v bitcoinu je z Číny

Zajímavá je také raketa v bitcoinu za minulý rok ze 400 USD na 1 000 USD. Důvod? Digitální měna je velmi lákavá pro rudé imperialisty z Číny, protože to velký bratr nemá pod kontrolou. 7 % veškerých světových transakcí v této digitální měně je z Číny. No jo, ale velký rudý bratr už to vidí a jen tak lehce připomněli všem místním bankám, že bitcoin „je příliš volatilní“ a že není vhodné, aby jim takto imperialisti utíkali nekontrolovatelně s kapitálem mimo dohled. A že s tím tedy „něco udělají“.

Během pár dní bitcoin v Číně překvapivě vypláchli o 35 %. Pokud máte rádi adrenalin, tak bitcoin je správná cesta jak zbohatnout nebo skončit pod mostem.

Jaká překvápka chystá Donald Trump?

No ale teď už velké překvapení minulého roku a to výsledek amerických voleb s Donaldem jako novým vládcem světa. Miliardář, který vlastní mnoho firem v USA i ve světě, do vlády dosadí půlku své rodiny, kámoše z businessu a jasně, žádný konflikt zájmů. Dobré bylo, co říkala media před volbami a to když by náhodou vyhrál Donald, tak US akcie, potažmo celý svět, zářez.

To koneckonců indikoval i sám Donald, který se nebál používat ostrých argumentů proti všem demokratům (jako jeden z hlavních bodů jeho kampaně bylo masivní snížení daní, obrovské investice do infrastruktury, reforma zdravotnictví, což sliboval Obama osm let a výsledek je horší, než před ním), zadluženosti, imigrantům, Číně, Evropě, NATO s celým zbrojením, náklonností k Vláďovi, atd. Kvůli jeho neotřelosti ho myslím i hodně lidí volilo a co udělal Donald po zvolení? Najednou je nejrůžovější kámoš všech, demokrati bratři v triku, FED a pokračující tiskovojeby není problém.

Trump vytočil čínské soudruhy. To nebylo chytré…

Co stihnul je už několikrát vytočit čínské soudruhy (to není zase tak těžké s jejich názory na demokracii), ovšem zde si nejsem jistý, jestli je to úplně chytré vůči jeho dalším plánům. Může si myslet, co chce, ale kde vezme ty triliony USD na obnovení výroby všeho v US a donutit tak všechny US firmy k návratu zpět z Číny a z Asie, kde jsou levnější náklady na vše? Navíc kdo drží ohromné rezervy v USD? Že by Čína, která ovšem už minulý rok indikovala, že tak velké rezervy v USD nejsou nadále moc žádoucí.

Investoři v US věří v rostoucí inflaci, ale…

No nic, trhy každopádně uvěřily tomu, že Trump to vše rozjede a zachrání. Jak jinak si vysvětlit růst výnosnosti 10letých bondů z 1,5 % před volbami na skoro 2,5 % ke konci roku? Tím investoři ukazují víru v rostoucí inflaci a tím ekonomiku. Po volbách zároveň rostly US akcie do nejvyšších cen v historii, což je ovšem dle mě naprosto, ale naprosto debilní, protože US akciový trh už několik let je výrazně předražený a investoři prostě věří tomu, že se mu podaří zvednout HDP zpět na 3 – 4 % ročně.

Dnešní PE ratio (price-to-earnings ratio) je přes 25, což je šest bodů více, než historický průměr. Česky US akcie jsou o 35 % dražší, než byly před dvěma lety. Připadá vám logické kupovat cokoliv předraženého o 35 %? Chtěli byste koupit auto za 1,35 mil, když cena je 1 mil Kč? Pro zajímavost nejvíce rostly akcie bank, protože investoři věří ve zrušení deregulace bankovního sektoru.

Ano, Trump asi dosáhne snížení daní, možná investice do infrastruktury, ale dle mě se mu určitě jen tak nepovede vrátit výrobu z Asie do USA, a když tak by to zase mělo konsekvence v mezinárodním obchodu. Česky když něco vyrobím, musím to prodat, ale když před tím všechny vytočím, tak budou to ode mě rádi brát a sami si to podělají?? To dle mě není tak lehké.

Co budou borci v US dělat s dluhem? A co zdravotnictví?

Daňové prázdniny a snižování byrokracie pro společnosti dle mě neudělá o moc více, než už udělaly money zdarma od Fedu v uplynulých letech. Investice do infrastruktury vezmou roky, než se to rozjede.

Vezměte si příklad tunel Blanka u nás. Roky plánování, roky kecání, roky stavění, pak miliony problémů, mnohokrát navýšený rozpočet, soudy, žaloby a ve finále k čemu to v Praze pomohlo? A co to zdravotnictví, které je monster průser v US už roky a bacha, bavíme se o skoro 20 % HDP. A co budeme kluci dělat s dluhem? S investicemi takového rozsahu, který Donald plánuje, půjde dluh do takových výšin, že už na to nebude v matematice ani číslovka. Možná ležatá osmička.

Zadarmo ani kuře nehrabe

Další implikace Trumpovo světové politiky je jeho vzkaz k členům NATO. Řekl, že US nebude nikomu pomáhat zdarma a ať všichni zvýší náklady na zbrojení. Pobaltské země jsou před zavedením branné povinnosti díky Vláďovi. A Donald v zemi plné zbrojovek je nyní Vláďův největší kámoš. Hlavně, že před volbami to byla Clintonová, která hrála karty se zbrojaři.

Uvidíme, co bude a čeho skutečně Trump docílí. Může hodně pomoci jak US, tak světu a také to hodně podělat. Znáte politiky, pro koryto slíbím všechno všem. Ve finále je vždy trochu jinak. Trump je především businessman, ne politik a určitě ví, jak dosáhnout svého. Což by mohla být výhoda, pokud to nepůjde ve finále celé do jeho kapsy. Každopádně jedno je jisté, pokud něco plánuje, ať to udělá co nejdříve. Doba nejistoty může vyvolat nekonečný mrcas na každém trhu.

Ještě tu pár kostlivců pro 2017 máme…

Nezapomeňme ještě zmínit nemovitostní bubliny v Kanadě a v Číně plus studentské půjčky na vzdělávání v Severní Americe. To vše mohou být kostlivci, kteří se mohou v roce 2017 objevit a pěkně zamávat ekonomikou a potažmo ekvitními trhy.

Studentské půjčky se nezdají, ale vzdělávání v US není levná záležitost a bez vzdělání skončíte jako prodavačka za minimální mzdu. 30 % studentů v US, kteří si na vzdělávání půjčí peníze, nedokončí školu. Když máte půjčku 50 000 USD na vzdělávání, které vám dá práci za ty samé peníze, tak za pár let po škole to splatíte. Ale pokud vás vyhodí a nemáte práci nebo děláte za 20 000 USD ročně, tak máte problém. A co když takových lidí je 10 milionů?

Houstone, máme problém…

 

Jak vidíte finanční světové trhy v roce 2017 Vy? Pište na info@czechwealth.cz. Sledujte články na blogu nebo se na cokoliv zeptejte.

 

Newsletter