Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Překvapivý pohled na bilanci strýčka Sama

Pokud by se někdo zeptal, jaké aktivum má největší podíl na bilanci americké vlády, většina z nás by nejspíš odpověděla, že to jsou hypotékou kryté cenné papíry, rezervy či daňové pohledávky. To je ovšem špatně. Server dshort ukázal, že největší položkou jsou studentské půjčky.

Rapidní nárůst studentských půjček je žhavým tématem amerických finančních serverů. Pokud se podíváme na to, jak rostl jejich objem za posledních dvacet let (jak ukazuje Graf č.1 v galerii k článku), rýsuje se nám solidně rostoucí křivka. Zaměříme-li se na období od začátku finanční krize, tedy na čtvrté čtvrtletí 2007, až na poslední dostupná data za letošní třetí čtvrtletí, vidíme, že objem půjček stoupl o astronomických 614 %. Avšak pozor, tato data obsahují pouze půjčky poskytnuté vládou. Dluh pramenící ze soukromého sektoru je ještě mnohem vyšší.

Vypůjčené peníze na studia jsou tedy závazkem studenta, avšak v případě strýčka Sama jsou velice atraktivní investicí. Jak velkou? Velkou tak, že představuje 45,3 % jeho bilanční sumy. To je zhruba sedmkrát více než 6,4 %, které tvoří hypotéky, a 4,8 % ze splatných daní (viz. Graf č.2).

Pokud by někdo tvrdil, že je americká ekonomika nejzdravější za posledních X let, odkažte ho na tuto vadu na kráse. Bude-li tento trend nadále pokračovat, může se Amerika těšit na spoustu bezdomovců s titulem.

Další finanční bublina na obzoru?

Newsletter