Problémy ruských boháčů. Komu předají své miliardy?

Na rozdíl od Západu, kde mají poslední slovo nezávislé soudy, v Rusku je to často Kreml. Toho si je dobře vědoma „důchodová“ generace prvních ruských miliardářů, která začíná zvažovat převod svého bohatství. Proč jsou tak opatrní? Zachování bohatství v Rusku je totiž často spojeno s osobními vztahy a tichými dohodami se státními představiteli.

Podle ekonoma Thomase Pikettyho, autora Kapitálu v 21. století, vzrostlo čisté jmění Rusů od konce 80.let do roku 2015 o 350 procent. Koncentrace soukromého majetku je v Rusku jedna z největších na světě. Existuje 189 500 Rusů s majetkem nad milion dolarů. Ti mají dohromady kontrolu nad jměním v hodnotě 1,1 bilionu dolarů, uvedla zpráva centra Skolkovo.

Většina tohoto majetku je v rukou lidí, kteří ho vytvořili vlastními silami. Tato generace už je však dávno za zenitem. Jedná se o podnikatele a magnáty, kteří mají většinou již po šedesátce. Kvůli více než 70leté vládě komunistů tu totiž, na rozdíl od zemí bývalého východního bloku, neexistuje tradice dědictví. Poslední dědické převody se ve větší míře uskutečňovaly před rokem 1917, kdy se vlády v Rusku ujali komunisté a zrušili princip soukromého vlastnictví. 

Nepsaná kniha pravidel Kremlu

Dříve nebo později nastane rozhodující situace i u první generace ruských miliardářů. Úspěšný převod majetku není jen v zájmu rodin, ale i ruské ekonomiky jako celku. Jenže nepsaná kniha pravidel o hromadění bohatství a převodu kapitálu, jež byla vytvořena pod vládou Vladimira Putina, zůstává překážkou k zachování rodinného bohatství, uvedla pro agenturu Bloomberg Alena Ledeneva, která o ruském politickém prostředí píše už dvě dekády.

Vzhledem k tomu, že Putin nastoupil už do svého druhého období v řadě, je čas otestovat, zda Kreml převody velkého majetku „schvaluje“. Jedním z prvních miliardářů, kteří vyslali pomyslnou dědickou vlaštovku, byl majitel ruského konglomerátu AFK Sistema Vladimir Jevtušenkov, který minulé léto převedl 2,5 procenta své firmy na syna Felixe. Později tento podíl zdvojnásobil na pět procent. Dalším z následovníků opatrné strategie byl spoluzakladatel Lukoil Leonid Fedun. Ten loni v říjnu převedl akcie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů na svou dceru a syna.

Znárodnění velkým strašákem

Zachování bohatství v Rusku často závisí na osobních vztazích a nevyslovené dohodě se státními představiteli, kteří mohou ovlivnit i zdárně neovlivnitelné situace. Viz případ zmíněného Jevtušenkova, který patří do kategorie těch zajímavých. Vysoce uznávaný podnikatel a miliardář, operující s AFK Sistema ve 13 odvětvích, byl v roce 2014 obviněn z praní peněz během akvizice části ropné společnosti Bašněfť, kterou koupila právě Sistema. V té době dosahovalo Jevtušenkovo jmění sedmi miliard dolarů. Po jeho zatčení mu média předpovídala záhubu a srovnávala ho s případem Chodorovského.

To se však nestalo. Do třech měsíců byl šéf firmy Sistema zproštěn všech obvinění a propuštěn na svobodu, respektive zbaven sledovacího náramku. To vše ale až po znárodnění Bašněfťu, který Jevtušenkův podnik předtím z majoritní části koupil. Většina jeho mění, kterou tvořila právě těžařská společnost, tak zmizela lusknutím prstu ruské vlády. O čtyři roky později byl spatřen v lóži s prezidentem Putinem, kde spolu vesele slavili při ceremoniálu Russian Geographic Society. Je tedy otázkou, co se skrývá za jeho současnou strategií postupného odepisování majetku svému synovi.

Nejkritičtější fáze aneb Světová ekonomika na rozcestí

„Pokud bych si byl úplně jistý, že můj syn zvládne firmu vést, tak už bych na něj celý svůj byznys dávno převedl. Pokud ale Felix nebude chtít, nebo nebude schopný firmu řídit, budu nucen najít jinou osobu, která bude Sistemu vést a zachová to, co již bylo vytvořeno,“ okomentoval pro Bloomberg Jevtušenkov, jehož syn ve firmě pracuje už téměř 20 let.

Cože? Můj otec a miliardář?

Mnoho ruských miliardářů ani nechce, aby jejich potomci šli ve stejných stopách. Je to patrné i z grafu níže, kde jsou potomci z méně než poloviny případů sledovaných odvětví zapojeni do rodinného byznysu. Někteří boháči před svými dětmi dokonce skrývají rozsah vlastního bohatství. Jeden z respondentů anonymního dotazníku Skolkovo, kde odpovídaly děti ruských miliardářů na tématiku rodinného bohatství a dědictví, neměl vůbec ponětí o tom, že je jeho otec miliardář. Uvědomil si to prý až ve chvíli, kdy ho zahlédl v časopise, který jeho otce za miliardáře označoval.

„Je to malý pilotní projekt. Ruští miliardáři převádí malé části svého bohatství, aby zjistili, jak bude jejich krok přijat – zda ho ruský ‚systém‘ přijme nebo odmítne. Stejně tak chtějí vidět, jak bude tímto krokem ovlivněn jejich byznys,“ uzavřela Ledeneva.

Cesta za slabším dolarem bude zřejmě trnitá

Newsletter