Probuďte se a inkasujte dvojnásobné zisky. Předpověděl to index strachu

Pro investory, kteří do této chvíle vyčkávali, zatímco trh stoupal, možná nastala ta pravá chvíle k obchodování. Podle technické analýzy Ariho Walda ze společnosti Oppenheimer dobrou příležitost naznačil index strachu VIX. Trend mezi jeho výkyvem a růstem trhu se opakuje už od roku 1990 a poukazuje na dvojnásobné tempo růstu akcií.

Index volatility, především vinou geopolitického dění, minulý týden dosáhl letošního maxima více jak 16 bodů. Podle Walda, který se specializuje na technickou analýzu, existuje úzký vztah právě mezi výkyvy indexu strachu a trendy na finančních trzích.

Od roku 1990 se mezi VIXem a finančními trhy opakuje jeden trend. Při stabilním růstu trhů, jakmile dojde k náhlému zvýšení indexu strachu, jak se stalo minulý týden ve čtvrtek, se v následujících třech až šesti měsících dostavují nadprůměrné zisky. Data od roku 1990 ukazují, že do půl roku se zisky zdvojnásobí, a to z běžně růstových čtyř procent až na osm procent v rámci indexu S&P 500.

Pět indexů, které by investorům měly zmrazit úsměv

„Čísla hovoří sama za sebe. Myslíme si, že současná korekce je příležitost akcie nakoupit. Býčí trh je stále nedotčený,“ řekl pro server CNBC Wald.

Od začátku roku VIX vzrostl už o sedm procent. Dubnová volatilita je přitom vyšší než ta očekávaná v příštích dvou měsících. Tradeři tak očekávají vyšší volatilitu spíše v krátkodobém než v dlouhodobém horizontu.

„Tento jev je pro trh velice netypický. Pokud se však odehraje, v následujících třiceti dnech akcie vzrostou v průměru o 2,3 procenta,“ okomentovala situaci analytička finanční skupiny Susquehanna Stacey Gilbertová.

Stoev: Index strachu? Nic nenaznačuje tomu, že poroste

Pro investory je však důležité si uvědomit, že tato situace se odehrává na relativně nízké úrovni indexu volatility. Gilbertová tedy očekává, že trh bude oscilovat mezi krátkými rally a krátkými korekcemi, a to do té doby, než budou investoři vědět další detaily od Trumpova kabinetu především ohledně připravované daňové reformě.

Newsletter