Proč je švýcarský frank tak silný?

Klíčové body

  • Švýcarský frank se posunem pod 0,9300 za euro dostal na historicky nejsilnější úroveň.
  • Frank posílila vyšší poptávka, relativně restriktivní monetární politika a intervence centrální banky.
  • Swiss National Bank drží hlavní úrokovou sazbu stále na 1,75 % i přes lednovou 1,3% inflaci.
Zdroj: Depositphotos

Švýcarský frank dlouhodobě posiluje už od dubna 2018. V tomto období švýcarská měna v necelých 6 letech posílila o více než 20 %. V lednu se vůči evropské společné měně frank obchodoval na historicky nejsilnějších hodnotách pod úrovní 0,9300 EURCHF. Frank posílil i vůči americkému dolaru nebo britské libře. Vůči české koruně se minulý týden kurz dostal těsně pod 26,90 CHFCZK, nejvyšší úroveň od roku 2015. V tomto případě švýcarské měně samozřejmě pomohlo oslabení české koruny.

Co stojí za tak výrazným posílení švýcarského franku? Jedním z důvodů je status takzvaného bezpečného přístavu. Stejně jako u amerického dolaru i ke švýcarskému franku se investoři obracejí v období, kdy jsou trhy méně stabilní. Událostí, které zvýšily poptávku po švýcarské měně bylo několik. Koronavirová pandemie, válečný konflikt na Ukrajině nebo malá bankovní krize v březnu 2023.

Další důvody se vážou k boji švýcarské centrální banky proti vysoké inflaci. V období posledních tří let v prostředí vyšší globální inflace dosáhla švýcarská meziroční cenová hladina svého vrcholu na úrovni 3,5 % v srpnu 2022. To bylo výrazně nad cílem Swiss National Bank (SNB), která cílí na rozmezí 0-2 %. Nicméně v globálním kontextu byla švýcarská inflace ještě na příznivých úrovních. Jen pro porovnání, v aktuálním období posledních let byl americký vrchol meziroční inflace 9,1 %, ve Velké Británii 11,1 %, v eurozóně 10,6 %.

SNB přesto zvolilo cestu relativně restriktivních monetárních podmínek – od léta 2022 banka postupně začala zvyšovat sazby v celkovém objemu 250 bazických bodů. A hlavní úrokovou sazbu drží na aktuální úrovni 1,75 % už od června 2023. A to i přesto, že od loňského června se daří inflaci držet pod 2 %. Posledních osm měsíců se meziroční cenový nárůst ve Švýcarsku pohybuje v rozmezí 1,3-1,7 %. I přesto se SNB neodvrací od jestřábího stylu a první snížení sazeb se nyní očekává až na zasedání v červnu.

A samozřejmě nelze opomenout ani intervence SNB na devizovém trhu. Banka začala posilovat frank už v červnu 2022 za účelem snížit průměrnou cenovou hladinu snížením importované inflace. Od druhého kvartálu 2022 banka na devizovém trhu nakoupila ze svých devizových rezerv (převážně tvořenými eury a dolary) přes 100 miliard švýcarských franků.

Jaká je budoucnost franku? Švýcarská měna už je na tak silných úrovních, že nějaký zvrat (i potenciálně ve formě dlouhodobějšího pohybu do strany) by letos mohl přijít. Z technického hlediska (použitím indikátoru RSI) se však euro vůči franku ještě nenachází na přeprodaných úrovních ani na týdenním ani na měsíčním grafu, takže prostor ještě níže tu existuje. Ve výsledku bude samozřejmě důležitý fundament, konkrétně budeme sledovat načasování prvního snížení sazeb ve Švýcarsku oproti situaci ve Spojených státech nebo v eurozóně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0813 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0756 do 1,0846 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,37 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,46 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,32 až 25,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,37 do 23,66 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter