Proč jsou akcie lepší než leprikónovo zlato?

Irská mytologie praví, že každý skřítek leprikón střeží svůj hrnec zlata. Realita však ukazuje, že z hlediska bohatství jsou na Den svatého Patrika (17. březen) mnohem výnosnější akcie.

Historická data dle analýzy společnosti LPL Financial jasně tvrdí, že index S&P 500 měl tendenci v tento irský svátek převážně růst ve srovnání s ostatními dny roku. Ukázalo se, že během posledních 20 let si sledovaný benchmark připsal zisky v 80 % času Dnů svatého Patrika, což z něj zároveň dělá jeden nejziskovější dní v rámci top desítky obchodního roku.

Průměrné zhodnocení 17. března dosahovalo za posledních dvacet let +0,72 %. I přesto, že toto číslo není nikterak výrazné, stále jde podle LPL Financial o osmou největší průměrnou denní hodnotu výnosu indexu S&P 500 od roku 1997.

Ostatně se není ani moc čemu divit, jelikož březen byl za posledních deset let měsícem s nejvyšším zhodnocením. V průměru dosáhl index sledující 500 amerických titulů celkem +2,7 %. Proč? Jedním z možných důvodů je americký daňový úřad, který právě ve třetím měsíci vyplácí refundace daní. Některé tyto prostředky pak nachází své uplatnění právě na akciových trzích.

Newsletter