Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

Proč si trhy přejí demokratického prezidenta?

Kapitalismus může být pro americké republikány podstatou. Pokud ale chcete vydělat peníze v letech, kde se váš prezidentský kandidát ujme úřadu, historie naznačuje, že lepší je demokrat než republikán. Mírným favoritem prezidentské volby je stále bývalá ministryně zahraničí a první dáma Hillary Clintonová. Její náskok před miliardářem Donaldem Trumpem se však v posledních dnech znatelně zmenšuje.

„Když se vrátíme zpět do roku 1900, zaznamenal Dow Jones pod demokratickými prezidenty přepočtený zisk 8,9 a za republikány to bylo 3,8 procenta. Takže je zde opravdu velký rozdíl,“ řekl CNBC Paul Hickey z Investment Group.

Dodal, že historie pamatuje jen na dva demokratické prezidenty, kteří měli negativní dopad na Dow Jonesův úzký index bluechips, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků. Byli jimi Woodrow Wilson a Jimmy Carter. Dow Jones během jejich úřadování ztratil méně než jedno procento.

Tato data a události posledních dní naznačují, že Wall Street, která nyní preferuje bývalou ministryni zahraničí Clintonovou před Donaldem Trumpem, nemusí zrovna dostat to, co chce. Podle údajů online sázkové platformy Iowa Electronic Markets se pravděpodobnost toho, že Baracka Obamu v Bílém domě opět vystřídá demokrat, tedy Clintonová, zřetelně klesá.

„Ještě před necelým měsícem bylo jasné, že volby vyhraje prezidentský kandidát demokratů, pravděpodobnost byla 74 procent. Dnes je to jen 58 procent,“ poznamenal Hickey.

Šance Clintonové na vítězství se nyní snížily. Její kampaň negativně ovlivnila aféra s používáním soukromého mailu. Bývalá první dáma tím porušila vládní pravidla. Boj o Bílý dům také stále nevzdává demokratický senátor za Vermont Bernie Sanders. Jiné sázkové firmy evidují podobná čísla, pokles preferencí Clintonové ale není tak extrémní. Například podle Betfair šance Clintonové klesly ze 75 procent na 66 procent, dodal Hickey s tím, že odstup se zmenšuje.

Sázkové kanceláře a index S&P 500 ještě před dvěma týdny celkem ve shodě podporovaly tezi, že v tuto chvíli je pro trh lepší Clintonová. Je totiž mnohem předvídatelnější než bouřlivák Trump.

„Trhy mají sklon dávat přednost demokratickým kandidátům,“ podotkl Hickey a zároveň dodal citaci bývalého prezidenta Harryho Trumana. “ Někdo mnohem chytřejší než já jednou řekl. Chcete-li žít jako republikán, volte demokraty.“

Politické strany v USA nemají žádnou pevnou strukturu a hierarchii. Jsou to spíše volná sdružení, která se aktivují především jednou za čtyři roky v období voleb. Prezident byl v celé historii vždy zvolen z řad republikánů nebo demokratů.

Newsletter