Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se pohybuje pod hranicí 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul pod 4,60 EURPLN.

Proč tolik skepticismu aneb proč se nebát čínských akcií

Čínská ekonomika ve srovnání s čínským akciovým trhem – narazil rudý drak na zeď? Nikoliv, tohle je teprve začátek, míní Martin Small ze společnosti BlackRock. Jak toho využít? Nabízí se hned několik možností.

Pravdou je, že přetrvávající nesoulad mezi čínským ekonomickým růstem a cenou akcií této země je ve značném nepoměru, upozorňuje Martin Small, šéf americké sekce iShares ve společnosti BlackRock.  Čínské HDP se za posledních 16 let v průměru navyšovalo téměř o 10 % za rok, přičemž čínské akcie reprezentované indexem MSCI China Index mají průměrnou roční ziskovost jenom 7 % za to samé období. MSCI China A Index pak vykazuje za totéž období růst dokonce něco málo přes 3,5 % ročně (zdroj: Bloomberg k datu 5/16/17).

MSCI China Index zachycuje cenové pohyby akcií společností velké a střední kapitalizace. Největší zastoupení zde mají sektory informačních technologií a finančnictví. Se 150 složkami pokrývá přibližně 85 % čínského trhu.

MSCI China A Index pak zahrnuje cenné papíry společností se střední až velkou kapitalizací, které jsou kótované na šanghajské a šenčenské burze. Na cenotvorbě indexu se převážně podílí finance, průmysl a spotřebitelský sektor.

Mohlo by se zdát, že mezera mezi HDP a indexy MSCI China odráží dlouhotrvající skepticismus o tom, zda toto mimořádné tempo ekonomického růstu lze do budoucna udržet. V posledních letech již mnoho investorů poukázalo hned na celou řadu problémových ukazatelů, jako je například nestálý čínský úvěrový trh, rozšiřování sociálních rozdílů či otázky životního prostředí způsobené nadměrným rozvojem. 

Tento pohled na Čínu je ale do jisté míry zbytečně pochmurný a převážně založený na zastaralém vnímání této země, píše ve svém článku pro server BlackRock Blog Small. Ve skutečnosti se v posledních letech odehrály některé důležité politické kroky nasměrované k řešení problémů čínského rudého draka. Dobrým příkladem je představení rozsáhlých reforem vedoucích k omezení přístupu k úvěrům. To v kombinaci se zlepšením situace globální ekonomiky poskytuje prostor pro další reformy a strukturální změny, které podle Smalla zvyšují ekonomické očekávání a nakonec i reálný růstový potenciál Číny. Už jsme mohli pozorovat například zvýšení příjmů v tamním zpracovatelském sektoru či vzestup celkové spotřebitelské důvěry.

„Není to žádný blesk z jasného nebe, ale spíš systematická normalizace do stavu dlouhotrvajícího a stabilního růstu. Trh, zatím jen pomalu přijímá tuto novou kapitolu, která přináší zajímavou příležitost pro investory zvažující možný vstupu na půdu čínského trhu,“ je přesvědčen Small.

Jaké jsou investiční možnosti?

Čína a rozvojové trhy obecně přivedly v minulosti mnoho investorů k hledání expozic prostřednictvím globálních společností, které s ekonomikou rudého draka obchodují. Z makroekonomického pohledu může být nyní vhodné posoudit i přímou alokaci do Číny, a to například prostřednictvím již zmiňovaných indexů MSCI China, případně i China Large-Cap ETX, míní Small.

Postupnou změnou a otevřením trhu přes Shanghai-Hong Kong Stock Connect a jiné programy se nyní investování do Číny stává daleko dostupnější. Jako poslední oznámila společnosti MSCI částečné zařazení čínských akcií typu A (listovaných na šanghajské a šenčenské burze) do  MSCI Emerging Market indexu. 

Ve stejném čase ekonomická přeměna země od investic ke spotřebě uvolnila i podnikový kapitál. Tento posun se odráží například ve složení čínských akciových indexů, které se pomalu přeskupují od nafouklých státních podniků k sektorům a společnostem zaměřeným na zisk a v neposlední řadě i na ocenění akcionářů. Investoři tak pro větší diverzifikaci můžou využít MSCI Emerging Markets Index, který vedle čínské expozice poskytuje i dalších rozvíjející se trhy.

„Dobrou zprávou je, že kteroukoliv cestu si investor zvolí, dostane se k příběhu, který je diametrálně odlišný od toho, co jsme slýchávali dříve,“ tvrdí Small. „Proč bychom si tedy měli nechat utéct tak zajímavou příležitost?“

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter