Prudký růst ropy podpořil komoditní sektor. Hlavně stříbro a platinu

Za výrazným oživením komodit stojí růst ropy, posilují i kovy v čele se stříbrem a platinou. Růst ropy iniciovala silná podpora ceny ze strany Saúdské Arábie a Ruska. Ropa WTI se zotavila o více než polovinu své ztráty z dubna a počátku května. Stříbro a platina mají mezi kovy nejlepší výsledky. Vývoj mědi závisí na mezinárodních plánech Číny na výstavbu infrastruktury.

Dnes jsme viděli plošné oživení komodit tažené ropou poté, co ze Saúdské Arábie a Ruska přišly silné zprávy o podpoře cen. Vzácné i průmyslové kovy díky tomu zažívají obnovenou podporu poté, co se po týdnech odprodeje zdá, že fondy s prodejem konečně přestaly. Dolar je v reakci na zotavení komodit slabší, zejména mezi měnami komoditními. To je způsobeno mimo jiné i páteční zprávou o poklesu americké inflace (CPI) a maloobchodního prodeje, které se ocitly pod předpovídanou úrovní.

Ropa WTI se zotavila o více než polovinu toho, co ztratila od dubna do začátku května. Lepší data americké Energy Information Administration (EIA) z minulého týdne dnes následoval obnovený příslib podpory ze strany Saudské Arábie a Ruska. Spekulativní prodej ropu srazil a krytí těchto pozic nyní poskytuje klíčový zdroj podpory.

To nejlepší, v co mohou nyní OPEC a Rusko doufat, je stabilizace cen a snížení rizika poklesu. Mezitím budeme čekat na potvrzující data, že vyrovnávací proces skutečně nabírá rychlost. Dnes ráno jsme proletěli kolem úrovně 48,75 USD/barel a nyní míří ropa WTI k 50 USD/barel. Jakmile skončí krytí krátkých pozic, vrátí se trh zřejmě zpět s tím, jak se bude zvyšovat nervozita před jednáním organizace OPEC dne 25. května.

Posilují průmyslové i vzácné kovy, v čele se drží stříbro a platina

Pokud jde o kovy, nejlepší výsledky mají stříbro a platina. Růst průmyslových i vzácných kovů přichází po týdnu plném odprodejů, kdy hedgeové fondy prošly od rekordních dlouhých pozic stříbra až na nejnižší úroveň za posledních 15 měsíců. Zlatí býci minulý týden snížili sázky na futures o 37 %, ale k novému odprodeji krátkých pozic nedošlo ani poté, co se zlato přiblížilo k úrovni 1 200 USD/unci.

Poptávka po zlatě i stříbře skrze burzovně obchodované produkty (ETF) vytvořila podporu a držba zlata zůstává v rovnováze, zatímco ke stříbru se kupující vrátili po pěti měsících odprodeje. Stříbro se už třetí den obchoduje výše díky poklesu tlaku na likvidaci dlouhých pozic. Rezistence je na březnovém minimu, následuje úroveň 17,04 USD/unci.

Vývoj mědi bude záviset na klíčových investicích z Číny

Měď se obchoduje výše i přes to, že čínská data v dubnu mírně oslabila poté, co výsledky maloobchodních prodejů a průmyslové výroby skončily pod odhady trhu. Obecná nálada investorů se zlepšila poté, co měď minulý týden opět dosáhla na úroveň podpory pod 2,50 USD/libru.

Další pozornost přilákaly zprávy o nové Hedvábné cestě „Belt and Road“, v které Čína přislíbila investovat miliardy dolarů na propojení a zlepšení spolupráce zemí, zejména mezi Čínou a ostatními eurasijskými státy. Pokud tyto investice proběhnou, jejich objem by mohl překonat i Marshallův plán na pomoc obnově Evropy po druhé světové válce a podpořit poptávku po řadě klíčových komodit.

Prozatím je však vysoce kvalitní měď stále v sestupném trendu, který začal v únoru tohoto roku. Pomalu ale začíná růst poté, co dokázala opět najít podporu pod 2,50 USD/libru.

 

Newsletter