Průmyslová výroba v eurozóně otočila k poklesu – i meziročně

Průmyslová výroba v eurozóně i Evropské unii v březnu proti únoru obrátila k poklesu. To bylo očekáváno. Negativním překvapením je ale u průmyslu eurozóny i 0,1% meziroční pokles.

Průmysl v eurozóně vykázal v březnu proti únoru 0,3% pokles, přesně v souladu s odhady. V Evropské unii (EU28) dosáhl 0,2 procenta. Meziročně byl ale očekáván u eurozóny růst o 0,9 %. Evropská unie udržela meziroční růst o 0,5 procenta.

Jde o výrazné zpomalení proti únorovému meziměsíčnímu růstu průmyslu v eurozóně o 0,2 procenta, meziročně pak o 1,7 procenta.

V eurozóně zůstala stabilní pouze produkce statků dlouhodobé spotřeby, všechny ostatní segmenty vykázaly pokles: zboží kapitálové povahy o 0,3 %, energie o 0,4 %, zboží běžné spotřeby o 0,5 %, meziprodukce dokonce o 0,8 %.

S největším propadem průmyslu se musely vypořádat Portugalsko (-4,8 %) a Litva (-3,7 %), na špici růstu je Irsko (5,6 %) či Dánsko (3,1 %).

„Meziroční pokles průmyslu eurozóny je v prvé řadě výsledkem meziročního propadu v energetické produkci, jež oslabila o téměř 12 %, částečně kvůli mírné zimě,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen24.cz. „To je její nejstrmější pád za téměř pět let.“

Newsletter