Průmyslová výroba v Německu propadla nejprudčeji od roku 2009

Statistika německého průmyslu za srpen potvrdila to, před čím včera varoval údaj o vývoji objednávek německých firem. Pro celou Evropu klíčový průmyslový motor vykázal 4% pokles při očekávání „pouze“ 1,5% ústupu a navázal tak právě na objednávky s poklesem o 5,7 % při -2,5% očekávání.

Objednávky v německém průmyslu padly nejprudčeji od roku 2009

Výrazný 4% pokles střídá 1,6% růst v červenci a je nejprudší od úvodu roku 2009. Číslo komplikuje sázky na zotavení německé ekonomiky po slabé druhé čtvrtině roku. „Vývoj bude ve zbytku roku už spíše slabší,“ uvádí šéf ekonomického výzkumu v Commerzbank Ralph Solveen pro Bloomberg. „Průmyslová výroba nyní prochází slabším vývojem, jehož hloubku ale ovlivnily dovolené,“ uvedlo ve zprávě samotné ministerstvo, ovšem s tím, že již celkově za třetí čtvrtletí je nutno čekat slabý výkon průmyslu.

Dnešní zpráva ukázala, že produkce investičního zboží propadla o 8,8 procenta, mezispotřeby o 1,9 procenta, spotřebního zboží o 0,4 procenta, stavebnictví o 2 procenta.

Do statistiky promlouvá prázdninová sezóna v Německu, i bez ní je ale zřejmé, že tah ekonomiky v podobě průmyslu polevil. Shoduje se jak statistika průmyslové výroby, tak výhledová čísla objednávek v ní i sentiment mezi podniky v podobě indexu nákupních manažerů (PMI). Nálada mezi podnikateli dle institutu Ifo je nejníž za rok a půl, nezaměstnanost se druhým měsícem v řadě zvolna zvyšuje.

Newsletter