Průmyslový obr GE předstihl trh, podstoupí „finanční dietu“

(Aktualizováno 14:56) Navzdory dalšímu poklesu příjmů z ropné divize, americký průmyslový velikán General Electric ziskem za první tři měsíce roku dokázal (i když těsně) trumfnout odhad trhu. K tomu opět významně přispěla energetická divize, která pokles zisku mírnila. Ztrátu procenta v premarketu amerického obchodování, která byla reakcí na zveřejnění čísel, akcie stihly před otevřením trhu umazat a o procento rostou.

Bez zahrnutí nákladů spojených s prodejem aktiv finanční divize GE Capital, skupina ve čtvrtletí vydělala meziročně o 5 procent méně, tedy 3,1 miliardy dolarů nebo 31 centů po přepočtu na jednu akcii. O cent více, než byl stanoven konsensus trhu. Za ním naopak zůstal výsledek tržeb, které dosáhly 29,4 mld. USD, proti očekávání 34,2 mld. USD. Nepřekvapí, že nejhůře si vedla divize ropy a plynu, jejíž příjmy klesly o 8 procent.

Po akciích GE se před týdnem jen „zaprášilo“ poté, co společnost zveřejnila plán zbavit se většiny aktiv divize finančních služeb GE Capital a prodat aktivity na trhu komerčních nemovitostí za téměř 27 miliard dolarů. Z výnosu hodlá akcionářům vrátit zpět až 90 mld. dolarů do roku 2018, což zahrnuje plán zpětného odkupu akcií v objemu 50 mld. USD. Bez efektu prodeje aktiv GE Capital, tržby skupiny dosáhly 33,1 miliardy dolarů a společnost se propadla do čisté ztráty 1,35 dolaru na akcii.

Jádrem aktivit je čím dál více průmysl

Výkonný šéf Jeffrey Immelt pokračuje ve strategii investic do průmyslových divizí a v oblasti financí upozaďuje aktivity směrem ke spotřebiteli a naopak posiluje ty související s financováním firem a průmyslových projektů. V březnu například GE oznámila prodej divize spotřebitelských úvěrů v Austrálii.

GE je jednou z nejvýznamnějších světových firem a díky svému působení napříč zeměmi i sektory ekonomiky je vnímána jako relevantní indikátor ekonomického vývoje. GE je například celosvětově největším výrobcem tryskových motorů či elektrických turbín.

Newsletter