Průzkum: Schůzka v Dauhá udrží růst cen ropy

Světoví těžaři ropy mají více než poloviční šanci na dosažení dohody o zmrazení produkce na lednových úrovních​​. Právě to bude hlavním tématem schůzky, která se koná v neděli 17. dubna v katarské metropoli Dauhá. Cílem je zmírnit přebytek produkce, která nyní překračuje poptávku o zhruba 1,5 milionu barelů denně. Dohoda předních těžařských zemí v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem​ by podpořila růst cen ropy navzdory nadbytku černého zlata. Vyplývá to z průzkumu CNBC Oil.

Naprostá většina respondentů, přesně 88 procent, se domnívá, že ceny ropy ji letos našly své dno. Více než polovina pak počítá s tím, že americká lehká ropa WTI zakončí rok v rozmezí cen 40 až 50 dolarů za barel. Celkem 48 respondentů počítá s tím, že cena ropy Brent budou koncem roku mezi 40 a 50 dolary za barel a necelé dvě pětiny pak míní, že cena ropy Brent vystoupá nad 50 dolarů.

Vývoz ropy z Íránu před schůzkou těžařů v Dauhá prudce roste

Pokud se členové kartelu OPEC a další těžaři v Dauhá na zmrazení cen nedohodnou, více než polovina počítá s tím, že ceny ropy budou klesat, ale nedosáhnou na nová minima. Více než třetina si myslí, že ceny bez dosažení dohody příliš nespadnou, nízká očekávání byla v cenách totiž již zohledněna.

Sentiment ohledně možných výsledků schůzky je různý, ceny ropy ale před ní výrazně rostly. Ropa WTI, která v únoru propadla až k úrovni 26 dolarů za barel, je nyní dražší o více než 60 procent.

Průzkumu se mezi 4. a 14. dubnem zúčastnilo 23 předních průmyslových analytiků, obchodníků a stratégů.

 

Newsletter