První kvartál na FX trzích. Hlavními hybateli výnosy a vakcinace

Klíčové body

  • Hlavní slovo měl v prvním čtvrtletí 2021 americký dolar.
  • Ze skupiny hlavních světových měn byl outsiderem japonský jen.
  • Libra se díky hbitému procesu vakcinace drží na silnějších úrovních.
Zdroj: Depositphotos

Letošní výhledy devizových trhů se před začátkem roku shodovaly na jednom – dolar bude oslabovat. První kvartál však ukázal, že optimismus spojený s vyvinutím a schválením vakcín a vědomí, že Fed po rekalibraci měnové politiky bude pokračovat v extrémně expanzivním přístupu po delší dobu, pro slábnutí dolaru nemusí stačit.

V průběhu ledna jsme mohli sledovat korekci dolarových ztrát, která v rámci medvědího trendu byla v souladu s tehdy extrémně přeprodaným kurzem. Únor byl již ve znamení nového hybatele, a to rostoucích výnosů dlouhodobého amerického dluhu. Nejprve rostla tržní inflační očekávání a poté především reálné sazby. Právě ty jakožto faktor reflektující očekávnou rychlou obnovu americké ekonomiky podpořenou vakcinací a fiskálním stimulem byly hlavním tahounem silného dolaru.

V první polovině března výprodeje desetiletých dluhopisů emitovaných americkou vládou pokračovaly. Zdálo se sice, že tržní sazby nabraly směr spíše stranou, ovšem v tomto týdnu se opět vydaly směrem vzhůru, především z titulu sazeb reálných. Vedle toho kurz americké měny zejména vůči té evropské profitoval z rozdílného makroekonomického vývoje, kde klíčovou roli hraje americký vakcinační náskok.

Z pohledu na data Komise pro obchodování s komoditními futures je vidět, že leden byl ve znamení přirozené korekce, kterou se velcí spekulanti snažili využít ke zvětšení dlouhých pozic v rámci měnového páru EURUSD. Únor pak přinesl změnu přístupu k situaci a vzhledem k započatému růstu a pozornosti upřené na americké Treasuries se změnil i pohled na čisté dlouhé pozice, které začaly postupně klesat, aby od začátku února k dnešnímu dni klesly téměř o polovinu. Tento trend jen potvrzuje, že dolarová korekce, která stále hledá své dno, bude delší než ty předchozí, po kterých se euro a rizikové měny těšily značným ziskům.

Zdroj: COTBase.com
Zdroj: COTBase.com

Pokles čistých dlouhých pozic eura je poháněn jak ukrajováním dlouhých pozic, tak nárůstem těch krátkých. Tempo, kterým rostou krátké eurové pozice v poslední době, je ale vyšší než to, kterým se zmenšují dlouhé pozice. Ty stále zůstávají na relativně vysokých úrovních, a je tedy pravděpodobné, že až se situace v eurozóně bude zdát o něco více optimistická na frontě vakcín a dolar přestane těžit z rostoucích výnosů, budeme svědky opětovného snižování krátkých eurových pozic, což by mělo být v případě páru EURUSD doprovázeno návratem nad hranici 1,2000. Další důvody, proč stále zůstáváme optimističtí ohledně návratu k medvědímu trendu dolaru v průběhu druhého kvartálu, si můžete přečíst zde.

A jak si v prvním čtvrtletí letošního roku vedly ostatní hlavní světové měny? Společným jmenovatelem většiny z nich byl posun na slabší hodnoty vůči dolaru, případně velké zbrzdění jejich zisků.

Nejvíce postiženou měnou se stal japonský jen, který je historicky velmi silně korelován právě s pohybem výnosů amerických vládních obligací. Japonská měna od nového roku vůči dolaru oslabila o 6,5 %, což je z hlavních světových měn největší propad. Na páru se zelenými bankovkami déle oslaboval švýcarský frank, euro nebo australský a novozélandský dolar. Jediný z trojice dolarů, který se vůči tomu americkému udržel na silnějších hodnotách v průběhu prvního čtvrtletí, byl ten kanadský. Ten z hlavních světových měn dokázal spolu s britskou librou na páru vůči dolaru pokračovat v mírných ziscích.

Největší posun z hlavních měnových párů jsme pak mohli sledovat v případě britské libry vůči japonskému jenu, když britská měna zpevnila o 7,3 %. Hlavním vpředhledícím důvodem silné libry byl právě svižný proces vakcinace, který zlepšuje tamní ekonomický výhled, což britskou měnu podporovalo převážně v posledních dvou měsících. V lednu za posílením libry stála vyřešená situace ohledně obchodního brexitu, což mělo za důsledek odpadnutí hlavního rizika zužujícího ziskový potenciál. Vůči dolaru pak v prvním čtvrtletí oslabovaly i rizikové měny, ať už se jednalo o mexické peso, ruský rubl, brazilský real, nebo měny regionu střední a východní Evropy, mezi které patří i česká koruna.

Zdroj: Investing.com
Zdroj: Investing.com

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1762 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1738 do 1,1827 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,09 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,00 až 26,15 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,07 až 22,29 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter