První zákon, se kterým se setkává každý začínající investor a po jehož pochopení zažívá euforický pocit, je pravidlo o nikdy nekončícím soupeření dvou protichůdných emocí ovládajících chování spekulantů a investorů, totiž strachu a chamtivosti. Dynamika těchto antagonistických sil způsobuje tzv. přestřelování cen směrem nahoru i dolů a akciové trhy se téměř proto nikdy nenacházejí ve stavu optimální rovnováhy, kdy cena titulů přesně odráží fundament a reálná očekávání.
Využitím tohoto chování trhů ke zvýšení výnosnosti portfolia je velmi populární strategie „buy on dip“, kdy nákupčí vyčkává na vhodnou příležitost k uzavření obchodu, která nastává, až strach z držení akcií je převládající emocí, a trh je tak na nižší úrovni, než je jeho fundamentální hodnota. Zrcadlovou obchodní strategií je prodej tzv. nakrátko v okamžiku, kdy je euforie na trzích ve výšinách a ceny titulů jsou zaručeně dražší, než je jejich fundamentálními faktory ospravedlnitelná hodnota. Obě strategie spoléhají na návrat trhu na férové ocenění. Napsáno na papíře to vypadá velmi jednoduše, avšak realita je mnohem složitější.
Každý, kdo se někdy snažil systematicky aplikovat nějakou strategii obchodování, vám potvrdí, že jedním z problémů, který zabrání jejímu dlouhodobému úspěchu, je právě její úspěšnost. Pokud se příliš rozšíří a začne ji používat značné množství obchodníků, trh se nějakým záhadným způsobem změní a tato strategie přestane fungovat nebo se její výkonnostní profil značně zhorší. Je to určitá obdoba konkurenčního boje, kterou známe z klasického businessu. Pokud se úspěšný obchodní model příliš rozšíří, nahrne se do něj tolik konkurence, že stlačí marže na nulu.
Stejné pravidlo platí pro dynamiku strach-chamtivost. Tento model obchodování je natolik znám a rozšířen, že jeho aplikace je značně obtížná až nemožná. Strategie je popsána v nespočtu knih, v médiích existují desítky fear-greed indikátorů, které se snaží načasovat prodeje a nákupy, mnoho stratégů a analytiků je pravidelně terčem posměchu pro predikce, které se nevyplnily. Psychologie chamtivosti a strachu je však natolik fundamentální, že je na trzích stále přítomná, a nakonec se vždy projeví. Její přítomnost je však umně maskována a přichází nečekaně.
Dění na devizových trzích
Poslední hodiny před volbou amerického prezidenta otřásly základem tzv. Trump tradu. Projevilo se to v oslabení dolaru nad hranici 1,0900 za euro a v poklesu dolarového indexu pod úroveň 104. Měny regionu odstartují nový týden v mírném zisku. Pro korunu to znamená kurz pod 25,35 za euro a pod 23,25 za dolar. Vedle amerických voleb nás čeká zasedání Fedu, která se bude konat ve čtvrtek. Očekáváme, že centrální banka doručí snížení sazeb o 25 bodů. To samé ve stejný den očekáváme i od Bank of England a od České národní banky. Z domácích dat bude tento týden zveřejněn výsledek průmyslu, obchodní bilance a stavebnictví (středa), maloobchodních tržeb (čtvrtek) a míry nezaměstnanosti (pátek). Od koruny očekáváme, že bude pod vlivem především zahraničního dění, které budou souviset s americkými volbami. Větší výkyvy přitom čekáme na páru s dolarem než s eurem.
Více píšeme v našem Tržním shrnutí zde.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0894 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,81 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0845 do 1,0940 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,31 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,24 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,26 až 25,39 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,12 do 23,36 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo